Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Вагітність після 35: найважливіші медичні аспекти 27.10.2021

  Вагітність після 35: найважливіші медичні аспекти

  Вік жінок під час народження першої дитини неухильно зростає: всього за 7 років з 2013 по 2020 рік цей показник в європейському регіоні збільшився з 28,8 до 30-31 року. Згідно з інформацією ВООЗ, «пізніми» вважаються перши пологи у жінки старше 35 років, і кількість таких вагітних теж постійно підвищується. Хоча вік після 35 – не перешкода для бажаної вагітності та щасливого материнства, у плануванні зачаття та перебігу виношування малюка є свої особливості, які варто враховувати.

  Які шанси завагітніти після 35 років

  Репродуктивний вік жінки триває до 49 років, але після 30-35 років ймовірність настання вагітності природним шляхом зменшується. Якщо в віці 30 років шанси на зачаття дитини в кожному овуляторному циклі складають близько 25%, то у 35 років – до 20%, а у жінок старше 40 років – не більше 5%.

  Впродовж життя у жінки можуть розвиватись хронічні захворювання, гінекологічні проблеми та інші фактори, що ускладнюють зачаття та розвиток ембріона. Інше важливе обмеження – поступове зниження оваріального резерву і кількості життєздатних фолікулів (у 10-15 разів для жінок 44-45 років, порівняно з 25-річним віком).

  Такі проблеми – не привід впадати у відчай. Сучасна гінекологія та репродуктологія працює над удосконаленням надання допомоги, тому бажана вагітність після 35 років настає майже у всіх пацієнток.

  При наявності проблем з природним зачаттям та розвитком ембріона лікарі використовують нові репродуктивні технології.

  Підготовка до пізньої вагітності

  Планування та підготовка до зачаття – типова практика батьків, що піклуються про своє здоров’я і здоров’я майбутньої дитини. Метою консультування у лікаря є зменшення ймовірності ускладнень під час виношування та народження дитини, а також своєчасне виявлення можливих факторів ризику.

  Перед тим, як завагітніти після 35 років, гінекологи радять жінці пройти повне медичне обстеження (прегравідарну підготовку), що складається з таких етапів:

  • перевірка наявності імунізації та рівня захисних антитіл проти правця, дифтерії, краснухи, гепатиту В, вітряної віспи;
  • УЗД органів малого тазу та молочних залоз, мамографія за необхідності;
  • гінекологічний огляд в дзеркалах;
  • аналізи на статеві інфекції;
  • кольпоскопія та цитологічний скринінг передракових змін шийки матки;
  • скринінг на типові генетичні захворювання.

  Якщо результати діагностики виявили відхилення у стані здоров’я, пацієнтка направляється на розширений огляд, консультацію репродуктолога. За наявності показань проводиться медикаментозне чи оперативне лікування гінекологічних захворювань, щоб підвищити шанси настання пізньої вагітності.

  Багато жінок старшого віку мають дефіцити певних вітамінів та мінералів, і це негативно впливає на репродуктивний потенціал. Для усунення авітамінозів лікарі можуть призначати препарати вітаміну Д, фолієвої кислоти, вітаміну В12, кальція, заліза. Вітамінні добавки варто приймати лише за призначенням гінеколога. При підготовці до зачаття важливу роль грають зміни способу життя та усунення шкідливих звичок не тільки у майбутньої вагітної, а і у її чоловіка.

  Можливі ускладнення вагітності після 35 років

  Вік матері вважається незалежним фактором ризику передчасного переривання вагітності. У жінок в 35-40 років ймовірність ускладнення складає 17-25%, у віці 40-45 років – 33-51%, а у вагітних старше 45 років показник зростає до 57-75%.

  Щоб запобігти самовільному перериванню на ранніх термінах, необхідно регулярно спостерігатись у гінеколога в рамках комплексного ведення вагітності та виконувати лікарські призначення.

  Окрім викиднів, у жінок старшого віку більш часто виникають такі ускладнення:

  • прееклампсія – в 1,5-2 рази частіше, ніж у віковій групі до 35 років;
  • загострення існуючої хронічної патології – у 60% вагітних жінок старше 35 років;
  • підвищення артеріального тиску – у 11,6% вагітних;
  • кровотечі на різних термінах гестації – у 10% випадків;
  • гестаційний діабет – в 3 рази частіше, ніж у молодших пацієнток.

  Також пізня вагітність асоційована з більш високим ризиком генних та хромосомних відхилень у дитини. Добре вивчений зв’язок синдрома Дауна у немовляти та віку матері: при настанні вагітності в 40 років ризик цього захворювання у малюка в 9 разів вищий, ніж в 30-річному віці.

  Пологи у жінок після 35

  Існує міф, що розродження жінок старшого репродуктивного віку відбувається тільки методом кесарського розтину. Однак на практиці у віці 35-40 років операцію замість фізіологічних пологів проводять в 40% випадків, а після 40 років – в 47% випадків. Це приблизно в 3 рази частіше, ніж показники кесарського розтину у вагітних до 30-річного віку. Якщо немає протипоказань, пологи можна вести природним шляхом.

  У вікових першонароджуваних визначають більше показників для оперативного розродження, зокрема:

  • неповне розкриття каналу шийки матки;
  • зниження еластичності та міцності тканин пологових шляхів;
  • високий ризик асфіксії плоду під час потужного періоду;
  • слабкість пологової діяльності;
  • відшарування плаценти;
  • передчасне відходження навколоплідних вод.

  Завдяки удосконаленню протоколів акушерської допомоги в останні роки кількість пологових ускладнень у вікових першонароджуваних зменшилась. Терміни відновлення організму після пологів майже не відрізняються у пацієнток різного віку, якщо відсутні декомпенсовані захворювання та патології післяпологового періоду.

  Щоб завагітніти після 35 років та народити здорову дитину, необхідно поставитися до цього питання максимально серйозно та відповідально!

  Досвідчені репродуктологи та акушери-гінекологи у Паренс-Україна знають, як допомогти жінці здійснити свою мрію про щасливе материнство. Тому рекомендується звертатися до лікаря, який професіонально оцінить ситуації та розробить програму підготовку до зачаття, буде спостерігати жінку на всіх етапах вагітності та в післяпологовому періоді.