ДНК-фрагментація сперми

Ланцюжок ДНК складається з ланки нуклеїнових кислот. Під впливом різних факторів зв’язок між структурними елементами ланцюжка може порушуватися, що призводить до утворення уламків ДНК, тобто окремих її фрагментів — це називається фрагментацією. Аналіз на фрагментацію ДНК сперматозоїда є важливою процедурою для встановлення якості біологічного матеріалу з метою подальшого запліднення і
народження здорової дитини.

Важливі деталі

У здорових фертильних чоловіків кількість сперматозоїдів з фрагментацією ДНК в еякуляті допускається до 15%, якщо більше — це свідчить про патологію. У чоловіків, що страждають від непліддя, відсоток таких сперматозоїдів становить 30% і більше. З такими показниками виникають значні труднощі з зачаттям.

Чому відбувається фрагментація ДНК і до чого призводить?

Найчастіше ця проблема пов’язана зі зниженням вмісту в хромосомах спеціальних білків — протамінів. Саме вони надають ДНК сперматозоїдів стабільну форму і забезпечують їх рух. Існують також інші фактори, що визначають появу розривів в ланцюжках. Сперматозоїд — унікальна клітина з мінімальною кількістю цитоплазми, високочутлива до умов дозрівання в придатку яєчка, а саме до температурного і токсичного впливу, а також до зниження антиоксидантного захисту в секретах статевих шляхів. Цілісність структури ДНК сперматозоїда визначає розвиток ембріонів до імплантації, їх якість, частоту настання вагітності і її перебіг. Матеріал з високим рівнем порушення цілісності може запліднювати яйцеклітину, але на ранніх стадіях розвитку ембріона процес може зупинитися як при природному зачатті, так і з використанням програм ЕКЗ/ІКСІ.

Коли слід робити дослідження фрагментації ДНК сперматозоїдів?

Вивчення фрагментації ДНК сперматозоїдів є ефективним діагностичним методом, що виявляє порушення фертильності у чоловіків.

Рекомендується пройти таку процедуру в наступних випадках:

 • Відсутність настання вагітності при виключенні жіночого фактора і нормальних показниках спермограми;
 • Зупинка розвитку звичайної вагітності;
 • Невдалі спроби використання ЕКЗ/ІКСІ;
 • Вік більше 50 років.

Фактори, які сприяють виникненню проблеми:

 • Нездоровий спосіб життя;
 • Вплив високих температур (часте відвідування бані або сауни);
 • Вживання алкоголю, куріння;
 • Сидяча робота;
 • Хірургічна корекція варикоцеле за наявності;
 • Токсичний вплив;
 • Інфекційні хвороби чоловічих статевих органів;
 • Відсутність регулярних статевих актів.

Існують дані, що індекс фрагментації збільшується при збільшенні часу перебування сперматозоїдів в сім’явивідних шляхах, тобто, при збільшенні проміжків між статевими актами. Тому ідеальний варіант у такому випадку – це ведення регулярного статевого життя.

Дослідження фрагментації ДНК сперматозоїдів в клініці PARENS

Пропонуємо пройти цю процедуру у професіоналів. Це повністю безпечно і дає можливість отримати максимально детальну картину стану сперматозоїдів. Таким чином можна буде дізнатись, чи існує можливість зачати здорову дитину, а також виявити супутні чоловічі проблеми. За необхідності можна буде провести додаткові дослідження біологічного матеріалу. За консультацією звертайтесь до спеціалістів нашої клініки.