Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Ви вагітна! І що тепер? 29.10.2021

  Ви вагітна! І що тепер?

  Звістка про те, що жінка скоро стане мамою – це одне з найбільш бажаних і одночасно найбільш хвилюючих моментів в житті. Одразу з’являється думка: «Я вагітна, і що робити далі?». В найближчі місяці ваше життя кардинально зміниться, тож треба бути готовою до цього!

  Коли робити тест на вагітність?

  Жінки дізнаються радісну новину не раніше, ніж через 2 тижні після зачаття, хоча вже в перші дні бувають незначні зміни самопочуття, що підказують «я вагітна».

  Остаточно підтвердити цей факт допомагає тест, який зазвичай роблять в разі затримки менструації або перед очікуваною датою місячних.

  Якщо ви отримали результат у вигляді двох яскравих смужок на тесті, то одної спроби буде достатньо, щоб бути впевненою. Якщо ж друга смужка дуже бліда, бажано повторити аналіз через день-два, для більшої точності можна придбати набір від іншого виробника. Перед новою спробою не забудьте прочитати інструкцію на упаковці, як зробити тест на вагітність, тому що навіть такий простий метод потребує точного виконання алгоритму дій.

  «Я вагітна» – коли вперше приходити до лікаря?

  На ранніх термінах вагітності потребується особливо уважне спостереження за розвитком зародка, щоб попередити можливі ускладнення та проблеми. Згідно до законодавства, жінці необхідно вперше відвідати гінеколога до 12 тижнів вагітності, але бажано зробити це одразу після отримання позитивного тесту на вагітність.
  Дуже важливо обрати кваліфікованого акушера-гінеколога, що буде супроводжувати вас на всіх етапах від перших симптомів вагітності до успішних пологів та народження здорового малюка.

  Ведення вагітності – цілий комплекс послуг, що включає регулярне обстеження, допомогу грамотного лікаря, школу для майбутніх батьків, генетичні та інші спеціальні види аналізів за необхідності.

  Як підтвердити вагітність?

  Позитивний тест на вагітність не має стовідсоткової точності, тому при першому обстеженні жінки лікар обов’язково призначає аналіз хоріонічного гонадотропіну в сечі (ХГЛ). Це інформативний та високоспецифічний тест для підтвердження успішного зачаття та імплантації ембріона в стінку матки. Рівень ХГЛ підвищується з часом, тому такий аналіз дає змогу точно визначити термін вагітності, тому що підрахунки по даті останньої менструації не завжди коректні, особливо при нерегулярному циклі.
  Найголовніший і повністю безпечний метод візуалізації змін в матці – УЗ-обстеження вагітної. Лікар зможе добре розгледіти ембріон в терміні 5 тижнів, а за допомогою сучасних апаратів вже на 6-му тижні видно серцебиття майбутньої дитини. При першому візиті відбувається постановка на облік, жінці розповідають про частоту планових оглядів у лікаря та надають рекомендації по корекції способу життя.

  Які обстеження треба буде зробити?

  Для інструментального спостереження вагітних використовують метод УЗД. Стандартний план оглядів при неускладненій вагітності включає 3 пренатальних УЗ-обстеження: по одному в кожному триместрі. Додаткові дослідження необхідні при появі нетипових симптомів, наявності в анамнезі випадків невиношування чи ускладнених пологів.

  Також жінці призначать лабораторні методи діагностики. Список аналізів, які треба обов’язково робити, коли вагітна:

  • загальний аналіз крові;
  • аналіз крові на рівень глюкози натщесерце;
  • аналіз на групу крові та резус-фактор;
  • аналізи на TORCH-інфекції;
  • аналіз на сифіліс, вірусні гепатити та ВІЛ-інфекцію;
  • загальний аналіз сечі;
  • гінекологічний мазок на мікрофлору та цитологію;
  • потрійний скринінг – ХГЛ, альфа-фетопротеїн та вільний естріол.

  Якщо у жінки наявні хронічні хвороби, після отримання позитивного результату тесту на вагітність необхідно проконсультуватись із лікарем відповідної спеціальності.

  Під час виношування дитини може змінюватись стандартна схема лікування: часто призначаються додаткові препарати та виключаються потенціально шкідливі для дитини лікарські засоби.

  Яких обмежень треба дотримуватись?

  Вагітність – не привід повністю ізолюватись від звичного життя та цілими днями находитись вдома, якщо для цього немає лікарських показань. Але необхідно подумати про раціональні зміни способу життя, якщо ви не зробили цього ще на етапі планування.

  Що треба робити, коли вагітна:

  • уникати місць для паління, тому що пасивне вдихання диму не менш шкідливе, ніж звичка до цигарок;
  • виключити з раціону харчування продукти із сумнівними інгредієнтами – синтетичними підсилювачами смаку, ароматизаторами, великою кількістю штучних підсолоджувачів;
  • слідкувати за добовим об’ємом їжі – в цей час жінка потребує більше калорій та поживних речовин, але задовольняти всі свої кулінарні примхи в необмеженій кількості після отримання позитивного тесту на вагітність теж не рекомендується;
  • обмежити інтенсивність фізичного навантаження, по можливості тимчасово перейти на більш легку роботу;
  • контролювати своє самопочуття, при появі незвичних симптомів і раптовому погіршенні стану здоров’я одразу ж звертатись до лікаря.

  Вагітність – не перешкода для інтимного життя, якщо у жінки немає медичних протипоказань та збережений статевий потяг. Впродовж всіх 9-ти місяців в цьому питанні вагітній рекомендують орієнтуватися на свої бажання та самопочуття.

  Чого очікувати в перші тижні-місяці?

  При вагітності в організмі відбуваються кардинальні зміни, що позначається на фізичному та емоційному стані жінки.

  В цей час можуть виникати такі симптоми:

  • раптова зміна кулінарних смаків;
  • підвищення або зниження апетиту;
  • нудота, блювота (прояви раннього токсикозу);
  • сонливість, підвищена втомлюваність;
  • немотивовані зміни емоційного фону;
  • часте сечовипускання;
  • запаморочення, коливання артеріального тиску.

  Терміни появи симптомів індивідуальні! В одних випадках нетипове самопочуття стає сигналом, коли робити тест на вагітність, а в інших – класичні ознаки з’являються через кілька тижнів.

  Чи потрібно вагітній пити вітаміни?

  Під час вагітності в жіночому організмі часто буває нестача одного чи декількох вітамінів, оскільки потреби в нутрієнтах зростають, а їжа не може задовольнити добову норму на 100%. Питання авітамінозів та необхідності додаткового прийому вітамінних комплексів бажано обговорити під час планового візиту до лікаря. Найчастіше вагітним рекомендують приймати фолієву кислоту, вітамін Д, а також мікроелементи – кальцій, йод, залізо.

  Варто розуміти, що у кожного вітамінного препарату є протипоказання та обмеження до застосування. Не треба пити пігулки без призначення гінеколога або лікаря іншої спеціальності.

  Пам’ятайте, що вагітність у кожної жінки перебігає по-різному, тому важливо постійно слідкувати за самопочуттям та регулярно бути на зв’язку з обраним лікарем після постановки на облік у Львові. В такому разі доволі важкий, але радісний і захоплюючий період очікування малюка пройде максимально комфортно та без серйозних проблем зі здоров’ям.