Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Як полегшити біль у спині під час вагітності 08.11.2021

  Як полегшити біль у спині під час вагітності

  Вагітність – це неймовірний період у житті жінки, під час якого відбуваються зміни в організмі. Усі функції та органи починають працювати зі збільшеним навантаженням. У результаті виникає токсикоз, печія, набряки, біль у спині. Але кожній майбутній матусі треба пам’ятати, що від її самопочуття залежить розвиток дитини. Тому треба знати, як поводити себе під час нових змін в організмі. У цій статті ми розберемо, чому виникає біль у спині при вагітності та як його позбутися безпечними методами.

  Чому болить спина при вагітності

  Стан, при якому виникає біль в спині при вагітності, може бути спричинений різними факторами та говорити про природні фізичні зміни або попереджати про виникнення патології. Тому треба розуміти, що спричиняє біль у той чи інший період, щоб менше нервувати та зберігати спокій.

  Збільшення матки

  На 8-11 тижні матка починає збільшуватися у розмірах. Вона розсуває органи, що знаходяться поряд, здавлює прилеглі кровоносні судини та нервові закінчення поряд з хребтом. Такий тиск спричиняє біль спини різної інтенсивності. До того ж під час вагітності нирки «видавлюються» на спину, тому в області попереку виникає дискомфорт.

  Зміни гормонального фону

  Щоб дитина якомога легше увійшла в наш світ, необхідно аби тазові та хребтові кістки були рухливими. Тому десь з 12 тижня вагітності в організмі жінки починає вироблятися гормон релаксин, який пом’якшує м’язи та хрящі в області таза та готує тіло до майбутніх пологів. Через це м’язи живота слабшають, та навантаження на себе беруть м’язи спини. Приблизно на 20 тижні біль у спині повинен пройти, бо організм зрозуміє нові правила навантаження.

  Щоб зменшити прояви болю в спині, можна надягнути бандаж. Але перед цим обов’язково треба порадитися з лікарем, який веде вагітність.

  Порушення опорно-рухової системи

  Десь з 14 тижня відбувається цілком природний перегин хребта, бо центр ваги тіла змінюється через великий живіт (саме цьому рекомендується відмовитися від взуття на підборах). У результаті порушується фізіологічний прогин в поперековому відділі, на хребет йде навантаження, виникає біль в спині.

  Якщо у дівчини були проблеми з поставою ще до вагітності, то дуже велика ймовірність того, що через неправильне навантаження на м’язи почне боліти спина.

  Пізній термін вагітності

  З 27-29 тижня починається процес природної підготовки організму до пологів. У цей час розм’якшуються жорсткі міжкісткові з’єднання, тому у майбутньої матусі болить спина. Стан може супроводжувати жінку аж до самих пологів, до того ж віддавати в ногу, посилюватися при прогулянках та фізичному навантаженні.

  Сутички Брекстона-Хікса

  Тренувальні сутички, з якими жінка знайомиться за кілька тижнів до омріяної зустрічі з малечею. Біль у спині, пов’язаний з цим станом, виникає у 20% жінок, з’являється після дискомфорту внизу живота.

  Виявлення захворювань

  На жаль, стан, коли болить спина при вагітності може говорити не тільки про природні зміни в організмі, а ще й про патології. Деякі захворювання можуть «дрімати», але під час трансформацій на тлі вагітності проявити себе. У такому випадку обов’язкова лікувальна діагностика за призначенням лікаря.

  Сигнал організму

  Біль у спині при вагітності може сигналізувати про загрозу переривання вагітності, передчасні пологи або захворювання органів видільної системи. Без консультації спеціаліста зовсім не обійтися, бо мова йде не лише про здоров’я мами, але й майбутньої дитини.

  Якщо в вас спина болить з одного боку та піднялася температура, а при зміні стану біль не зникає, треба негайно здати аналіз сечі та звернутися з результатами до лікаря. Бо це може бути прояв інфекційного захворювання нирок (пієлонефрит).

  Діагностика при болю у спині при вагітності

  Якщо біль виникає періодично, або зовсім не вщухає, треба звернутися по лікарську допомогу. Щоб не нашкодити здоров’ю мами і дитини, зазвичай призначають деякі з цих методів діагностики:

  • загальний аналіз крові;
  • біохімічний аналіз сечі;
  • УЗД органів малого тазу, нирок, черевної порожнини;
  • пренатальний скринінг.

  Ці діагностичні методи направлені на виявлення запалення або інфекції, які спричинили біль.

  Своєчасне визначення причини дискомфорту забезпечить правильну тактику лікування, без навантаження на організм жінки.

  Що робити вагітній, якщо болить спина

  Щоб полегшити стан та добре почуватися, достатньо дотримуватися деяких порад наших фахівців:

  1. Влаштовувати прогулянки на свіжому повітрі тривалістю не менш ніж 15-30 хвилин.
  2. Займатися фізичною культурою або йогою, робити неважкі вправи на фітболі.
  3. Тримати поставу в положенні стоячи.
  4. Уникати тривалого сидячого положення.
  5. Витягати хребет за верхівку у положенні стоячи.
  6. Під час сидіння підкладати подушку під поперек.
  7. Якщо треба нести покупки, то розподіляти вагу на дві сумки.
  8. Під час підняття предметів не нахилятися вперед, а присідати.
  9. З 20 тижня займати колінно-ліктьове положення приблизно на 20 хвилин.
  10. З 25 тижня носити бандаж, зручне взуття, за необхідністю – спеціальний бюстгальтер.
  11. За призначенням лікаря робити легкий масаж, який розслаблює м’язи.

  Будь-які ліки, дія яких направлена на розслаблення м’язів, можна приймати лише після консультації гінеколога. Бо більшість медикаментів для знеболювання протипоказані для вагітних.

  Під час вагітності, можливо, доведеться змінити улюблену позу для сну. Вагітним не можна спати на спині та животу. У першому випадку збільшена у розмірах матка починає давити на внутрішні органи та викликати тазовий біль. У другому взагалі виникає ризик для здоров’я дитини. Краще спати на лівому боці з подушкою між ніг.

  Біль у спині у вагітної може бути гострим, ниючим, періодичним, прострілюючим. У будь-якому випадку необхідно прислухатися до свого організму та в жодному випадку не панікувати. Бо це може негативно вплинути на дитину. Якщо з’являється тривога, обов’язково зверніться до лікаря, який допоможе розібратися в причинах болю та заспокоїть вас.