Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Коли потрібно ставати на облік при вагітності 01.11.2021

  Коли потрібно ставати на облік при вагітності

  Вагітність – довгоочікувана подія для багатьох пар. Після появи заповітних двох смужок на тесті у дівчат з’являється велика кількість питань. Один з них – коли і як стати на облік по вагітності. Це дуже важливо, оскільки тепер на майбутній матусі лежить велика відповідальність за своє здоров’я й розвиток малюка.

  Облік вагітних дуже важливий, тому що включає обов’язковий набір аналізів, процедур та обстежень, які сприяють тому, щоб на світ з’явилася здорова дитина.

  На якому тижні вагітності ставати на облік

  Рекомендуємо стати на облік по вагітності до 12 тижнів. Чим раніше ви запишетеся до гінеколога, тим точніше буде визначена дата пологів. А також будуть своєчасно виявлені можливі ускладнення вагітності та заходи щодо їх усунення.

  Як стати на облік по вагітності у 2021

  Є три типи медичних закладів, у яких ви можете ставати на облік по вагітності:

  • Жіноча консультація. Тут можна розраховувати на безкоштовне спостереження й лабораторні дослідження, прийом гінеколога. Єдиний недолік установи – масові черги, які в сучасних умовах можуть стати небезпечними для майбутньої мами і малюка.
  • Приватні клініки. Тут вагітним забезпечений індивідуальний підхід, дбайливе ставлення і, звичайно, відсутність черг.
  • Установа при пологовому будинку. В такому випадку ведення вагітності буде під контролем акушера-гінеколога.

  Зареєструватися можна в державній поліклініці за місцем проживання. Однак з 1 квітня 2021 кожна жінка має право вибирати лікаря й медичний заклад для спостереження неускладненої вагітності, незалежно від місця реєстрації та проживання.
  Якщо ви хочете стати на облік по вагітності в клініці, в якій раніше не спостерігалися, то візьміть виписку в попередньому місці спостереження.

  Вибирайте не тільки клініку, а й лікаря. Адже фахівець буде з вами протягом всієї вагітності. Орієнтуйтеся на професіоналізм, а також ваші відчуття при спілкуванні з ним. Спокій майбутньої мами – це один з головних пунктів, від якого залежить, як пройде вагітність і якими будуть пологи.

  Для постановки на облік по вагітності в жіночій консультації необхідно мати при собі паспорт. Майбутня мама самостійно заповнює «Анкету вагітної», де вказує інформацію про можливі ризики для плода: цукровий діабет, високий артеріальний тиск, СНІД / ВІЛ, захворювання органів та інше. Анкета також включає пункти, які стосуються рідних вагітної і майбутнього батька; медикаментів, які приймає жінка; відомостей про хірургічні втручання, алергії; соціальний анамнез.

  Перший візит до гінеколога після постановки на облік по вагітності

  Після того, як ви розібралися з питанням, як і коли ставати на облік при вагітності, Вас чекає наступний важливий крок – перше відвідування гінеколога. Ви повинні пам’ятати, що обстеження вагітних проводяться згідно наказу Міністерства охорони здоров’я України від 15.07.2011 №417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».

  Медична документація

  • Під час першого візиту лікар спілкується з майбутньою мамою та заповнює документацію:
   Індивідуальну карту вагітної, яка безпосередньо зберігається у лікаря.
  • Обмінну карту. Видається вагітній під час встановлення на облік вагітних. Її обов’язково потрібно мати при собі під час кожного візиту та взяти до полового будинку.

  Обмінна карта – це ваш головний документ під час прекрасного періоду вагітності та після народження дитини.

  Вона складається з 3-х талонів:

  • У перший лікар, який спостерігає вагітну, вносить всю головну інформацію: дані про жінку, групу й резус крові, наявність хронічних хвороб, результати УЗД, скринінгів, КГТ та інше. Ці дані важливі для лікаря в пологовому будинку для оцінки стану здоров’я жінки та майбутнього малюка.
  • У другому фіксуються відомості родового будинку про породіллю. Його заповнює лікар перед випискою жінки з пологового будинку.
  • У третій вноситься інформація про новонародженого, яку після виписки можна передати педіатру.

  Консультація гінеколога

  Акушер-гінеколог під час першої консультації при вагітності також проводить:

  • загальний й гінекологічний огляд;
  • пальпацію щитовидної залози, молочних залоз й лімфовузлів;
  • аускультацію (прослуховування) серця та легенів;
  • вимірювання артеріального тиску, пульсу, температури тіла. А також зросту, маси тіла та індексу маси тіла.

  При спілкуванні з гінекологом дуже важливо бути відвертою та давати достовірні відповіді щодо абортів, наявності загальних й гінекологічних захворювань, хірургічних операцій. Лікарю також буде необхідно отримати інформацію про стан здоров’я батька дитини.
  Якщо у плода є ймовірність виникнення спадкової або вродженої патології, вагітну направляють на медично-генетичне обстеження. Якщо ж дівчина не входить в групу підвищеного ризику розвитку патологій у майбутньої дитини, то лікар надає рекомендації щодо проведення УЗД, біохімічного скринінгу, розрахунку ризику появи у плода хромосомної патології.

  Лабораторні аналізи

  Після постановки на облік обов’язковими є лабораторні дослідження:

  • загальний аналіз сечі (враховуйте, що його потрібно здавати не тільки тоді, коли ви станете на облік по вагітності, але й під час інших відвідувань);
   бактеріологічний аналіз сечі;
  • визначення групи та резус-належності крові;
  • аналіз крови на наявність антитіл, якщо у майбутньої мами RH–(повторний тест проводиться на 28 тижні);
  • загальний аналіз крові на визначення кількості тромбоцитів и гематокриту (додатково проводиться на 29 тижні та за показаннями);
  • тест на сифіліс (повторний на 29 тижні) / наявність антитіл до Гепатиту B / ВІЛ-інфекцію;
  • мазок на флору та цитологічний скринінг.

  УЗД

  Що стосується УЗД дослідження. Перше обстеження рекомендовано проходити на 11 тижні до 13 тижнів + 6 днів вагітності. Це необхідно для визначення терміну вагітності, вимірювання комірцевого простору, виявлення маркерів вродженої та хромосомної патології.

  При нормальному перебігу вагітності в першому триместрі допускається відвідування гінеколога 1 раз на місяць. У другому триместрі – один раз на 2-3 тижні. З 36 тижня та до пологів – 1 раз на тиждень. Обов’язковими також є скринінгові УЗД дослідження: на 11-14 тижні, 18-21 тижні та 30-34 тижні.

  Тепер ви знаєте, коли і як стати на облік по вагітності 2021. Пам’ятаєте, що вибір лікаря та медичної установи для вагітності повністю впливає на те, як пройдуть майбутні дев’ять місяців. Ваш гінеколог повинен бути хорошим фахівцем й людиною, якій ви зможете довірити свої переживання та турботи. Адже саме в цей період у вас буде з’являтися маса питань, достовірні відповіді на які вам зможе надавати лише досвідчений фахівець.
  Будьте спокійні та щасливі в період вагітності. Пам’ятайте, що від вашого настрою та самопочуття повністю залежить здоров’я дитини.