Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Що таке резус-конфлікт під час вагітності? 31.07.2020

  Що таке резус-конфлікт під час вагітності?

  Резус-фактор — це білкова система груп крові, яка є наявною у кожної людини, але має різні особливості. У одних людей (85%) кров резус-позитивна, а у інших 15% резус-негативна. Резус-фактор дуже важливий при плануванні вагітності. Якщо в майбутньої матері цей показник негативний, а у батька позитивний, може виникнути так званий резус-конфлікт.
  Таке відбувається коли плід успадковує кров від батька, а материнський організм виробляє до неї антитіла. Ситуація вимагає контролю і лікування, інакше вагітність може закінчитися передчасними пологами або втратою малюка.

  Важливі особливості

  Проблема несумісності не несе ніяких больових наслідків. Однак під час вагітності неправильне поєднання резусів батьків може призвести до резус-конфлікту. Проблема виникає або під час переливання несумісності крові, або під час вагітності жінки, в якої показник негативний при наявності позитивного показника у плода. Оскільки наявність резус-фактору передається в спадок, загроза конфлікту існує тільки в тому випадку, коли майбутня мати має показник (Rh-), який означає негативний, а батько при цьому, має показник (Rh+). За таких умов у 75% випадках мати і дитина будуть резус-несумісними. Дитина може успадкувати показник як від матері, так і від батька. Якщо мати резус-негативна, а батько резус-позитивний, існує висока вірогідність того, що дитина успадкує показники батька, тобто його кров стане несумісною з кров’ю матері.

  Коли існує ризик?

  Перша вагітність пари скоріш за все пройде нормально. Якщо раніше жінка не мала резусних конфліктів, то вона не має антитіл, відповідно, і не буде ризику для малюка. Під час першої вагітності антитіл виробляється не так багато. Якщо кількість еритроцитів, які проникають до крові матері була достатньою, то у неї мають вироблятись так звані «клітки пам’яті», які в наступному (коли жінка захоче мати наступну дитину) організовують швидке виробляння антитіл проти «чужих» варіантів крові.

  У жіночій консультації вагітну жінку перевірять на резус-фактор. У випадку негативного результату, обов’язково залучається батько для аналізів. За умовою ризику конфлікту кров жінки досліджується неодноразово на наявність у ній антитіл до еритроцитів плоду і їх кількості. До 32 тижня вагітності процедуру проводять не частіше одного разу на 30 днів, з 32 до 35 тижня — два рази на місяць, а потім до кінця вагітності щотижня. Показник наявності антитіл у крові жінки дає можливість лікарю встановити, наскільки ймовірний розвиток резус-конфлікту в майбутньому. Після пологів визначається резус-фактор у немовляти. Якщо виявлена проблема, тобто – резус плюс, то протягом 3 днів матері потрібно ввести спеціальну сироватку, яка має попередити розвиток резус-конфлікту, але це вже стосується наступної вагітності.
  Таку ж саму профілактику треба проводити відносно тих жінок, а анамнезі яких існували випадки позаматкової вагітності, аборту, викидню, травм, переливання тромбоцитарної маси, переливання резус-позитивної крові тощо. Це теж потрібно провести протягом 3 днів.
  Про початок резус-конфлікту вказує наявність антитіл у вагітної і кількість їх зростає. В такому випадку необхідно лікування в спеціалізованому перинатальному центрі, де за жінкою і дитиною буде постійне спостереження.

  Наслідки і профілактика

  Резус-конфлікт може привести до розвитку гемолітичної хвороби, яка в свою чергу може призвести до смерті або важким патологіям плоду. Імунна система матері атакує червоні тільця малюка, руйнує їх структуру, призводячи до нестачі кисню, анемії, порушення в роботі мозку та інших органів.

  Для профілактики резус-конфлікту важливо ще на стадії планування або на ранніх строках вагітності здати кров, щоб з’ясувати, чи існує загроза резус-конфлікту. Для цього майбутній матусі рекомендується провести аналізи, щоб визначити групу крові, резус-фактор, а також виявити або виключити наявність шкідливих для ситуації вагітності антитіл в її крові.
  Спеціалісти клініки PARENS готові допомогти в такій ситуації.