Запис на візит
  • uk
  • pl
  • en
  • Що таке овуляція? 02.12.2020

    Що таке овуляція?

    Менструальний цикл жінки- це своєрідний індикатор її жіночого здоров’я. Менструальний цикл слід моніторити не лише для того, щоб розуміти чи настала вагітність чи ні, а для контролю свого здоров’я в першу чергу. Обрахунок циклу відбувається від першого дня попередньої менструації до першого дня наступної менструації. Нормою вважається цикл від 21 до 35 днів. Менструальний цикл поділяється на 4 фази- фолікулярна, овуляторна, лютеїнова та сам період менструації.

    У цій статті опишемо детальніше про фазу менструального циклу- овуляцію: коли вона відбувається, скільки триває, її функції, порушення, причини відсутності овуляції, що може впливати на відсутність овуляції, як визначити чи овуляція відбувається щомісячно та, чим загрожує ановуляція.

    Овуляція – фаза менструального циклу, коли зріла яйцеклітина виходить з фолікулу і яйника та прямує матковою трубою. Біологічний сенс цього явища-запліднення. Якщо саме в дні овуляції відбулось запліднення , тоді вже запліднена яйцеклітина у порожнині матки може імплантуватись та розпочинається розвиток вагітності. Якщо ж яйцеклітина залишається не заплідненою, тоді вона разом з слизовою матки виходить в період менструації.

    Розуміння того, як саме відбувається овуляція дозволяє планувати вагітність або попередити настання не бажаної вагітності.

    Овуляція зазвичай відбувається всередині менструального циклу жінки. Процес овуляції бере свій початок з того моменту, коли організм активно починає вивільняти фолікулостимулюючий гормон(ФСГ). Зазвичай це з 6 по 14 день циклу. ФСГ допомагає яйцеклітині дозріти та підготуватись до подальшого вивільнення. Коля яйцеклітинка дозріла, відбувається вспелеск іншого гормону, який має назву лютеїнізуючий гормон( ЛГ), він відповідає саме за вивільнення яйцеклітини. Овуляція в середньому може тривати від 28 до 36 годин після початку всплеску ЛГ.

    Які відчуття в організмі можуть виникати під час овуляції:

    • посилення лібідо;
    • дискомфортні відчуття внизу живота, біль в ділянці яйників;
    • чутливість молочних залоз;
    • збільшення об’єму виділень, також можуть спостерігатись легкі кров’янисті виділення.

    Слід зазначити, що не усі жінки можуть відчувати симптоми овуляції, тому робити висновок з приводу своєї фертильності не варто, тим паче без консультації спеціаліста.

    Декілька цікавих фактів про овуляцію. В деяких жінок може відбуватись не лише одна овуляція в одному циклі. Дослідження вчених говорять про те, що є незначний відсоток жінок, у яких за цикл може відбуватись і 2 і 3 овуляції, та дозрівати не лише одна яйцеклітина. Якщо в період овуляції заплідниться 2 яйцеклітини, є ймовірність народження двійнят.

    Завагітніти можна не лише в період овуляції. Відомо, що в ідеальний умовах сперма чоловіка може бути здатною до запліднення в репродуктивній системі жінки, до 5 днів. Проте яйцеклітину можна запліднити не пізніше , ніж 12-24 години після вивільнення. Тож, якщо статевий акт відбувся за декілька днів перед овуляцією, то є можливість настання вагітності. Ці дні перед овуляцією(5-6) мають свою назву – фертильне вікно.

    Відстежування овуляції

    Найкращим методом визначення овуляції це УЗД в лікаря гінеколога. Проте також є можливість визначення овуляції в домашніх умовах:

    • розрахунок за жіночим календарем: має низьку ефективність та дієвий лише в тому випадку, якщо у жінки постійно однаково триває менструальний цикл;
    • вимірювання базальної температури: цей метод полягає у щоденному вимірюванні базальної температури, під час овуляції температура трохи збільшується. Вимірювати температуру потрібно одразу після пробудження, бажано не встаючи з ліжка;
    • тести на визначення гормонів, які можна придбати в аптеці. Визначають гормональні зміни по сечі. Є декілька видів таких тестів. Один з них- визначення лютеїнізуючого гормону(ЛГ) в сечі, якщо смужка на тесті темніє, значить овуляція наступить приблизно через 2 дні. Ще один тест- на визначення вже двох гормонів лютеїнізуючого та естрогену. Цей тест визначає період фертильного вікна( 6 днів перед овуляцією, про який було описано трішки вище).

    Ановуляція

    Ановуляція- це стан жіночої репродуктивної системи, коли не відбувається вихід зрілої яйцеклітини з фолікула.

    Результатом такого процесу є неможливість жінки завагітніти, а також розвиток різноманітних захворювань жіночих статевих органів та молочних залоз.

    Першим сигналом до того, що потрібно звернутись до лікаря є нерегулярні менструації, відсутність меструації. Також лікар може звернути увагу на надлишкову вагу пацієнтки, незадовільний стан шкір, надмірне оволосіння в нетипових ділянках для жінки. 

    В такій ситуації лікар рекомендує здати гормональну жіночу панель для визначення рівня чоловічих та жіночих статевих гормонів. Терапія відсутності овуляції передбачає усунення її причин і відновлення функцій органів репродуктивної системи.

    Можливі причини відсутності овуляції:

    • травми органів малого тазу;
    • різке схуднення, анорексія, неповноцінне харчування;
    • важкі фізичні навантаження;
    • захворювання жіночих статевих органів, які не несуть запального характеру;
    • запальні гінекологічні захворювання;
    • порушення центральної нервової системи;
    • стреси, психологічні навантаження;
    • гормональні порушення;
    • прийоми гормональної контрацепції.

    Навіть якщо менструальний цикл є регулярним і менструація настає завжди вчасно – це не виключає тої можливості, що овуляція може не відбуватись.

    Лікування порушень овуляцій

    При зверненні пацієнтки із скаргами на нерегулярність менструального циклу, для початку лікар визначає на скільки давно ця проблема турбує пацієнтку. Якщо менструації ніколи не починались взагалі, тоді може йти мова про генетичні порушення та неправильних розвиток статевої системи. В такому випадку рекомендується консультація генетика та дослідження хромосомного набору.

    Якщо ж менструації були завжди регулярними і раптом виникли порушення, тоді ймовірність того, що дана проблема була спровокована ГРВІ, РВІ, отруєнням, сильним фізичним навантаженням, стресом.

    Якщо нерегулярні менструації турбують регулярно рекомендується також перевірити гормони щитовидної залози та зробити УЗД щитоподібної залози.

    Вибір методів лікування відбувається беручи до уваги причину виникнення проблеми і проводиться лише після комплексного обстеження.

    Деколи, достатньо внести зміни в звичний ритм життя жінки. Наприклад, налагодити харчування, скинути надлишкову вагу якщо вона присутня, усунути чинники, які провокують стрес. Якщо ж у жінки виявлено гормональні порушення, тоді буде прописано медикаментозне гормональне лікування.

    Якщо жінка планує вагітніти, тоді овуляцію індукують за допомогою гонадотропних гормонів та різноманітними препаратами.

    Стимуляція овуляції відбувається під постійним регулярними УЗД контролем лікаря. Лікар з огляду на всі обстеження складає індивідуальний протокол стимуляції для пацієнта та підбирає відповідний пакет препаратів, що підійде саме для цієї пацієнтки та дасть найкращий результат. Здійснюється спеціальні ін’єкції, які жінка може робити сама, або ж виконує медсестра. Препарати діють таким чином, що у фолікулах дозрівають яйцеклітини, коли фолікули досягають потрібних розмірів, вводять хоріонічний гонадотропін, що провокує овуляцію та жінка може вагітніти. Можливі варіанти багатоплідної вагітності після такого лікування, тому пацієнтам необхідно заздалегідь підготуватись до подвійної радості.