Запис на візит
  • uk
  • pl
  • en
  • Що таке ендометріоз? 25.01.2022

    Що таке ендометріоз?

    Ендометріоз – третє за поширеністю гінекологічне захворювання та одна з основних причин хронічного болю в нижніх відділах живота у жінок. У більшості пацієнток перші прояви патології спостерігаються в молодому віці, при чому 35-50% випадків ендометріозу супроводжуються безпліддям. Своєчасне виявлення та комплексне лікування проблеми вкрай важливе, щоб позбавити жінку від сильного болю та повернути репродуктивну функцію.

    Що таке ендометріоз

    Ендометріоз – захворювання, при якому клітини внутрішнього шару матки (ендометрію) починають розростатися в нетипових місцях: у товщі міометрію, на зовнішній поверхні матки та інших органах малого тазу. Патологічний ендометрій має схильність до інфільтративного росту, тобто він руйнує нормальні тканини різних органів та викликає порушення їх функції.
    Гінекологи досі не встановили точні причини ендометріозу. У розвитку захворювання мають значення декілька теорій:

    • гормональна теорія – підвищений рівень естрогену та знижена чутливість рецепторів матки до прогестерону сприяє росту вогнищ ендометріозу;
    • імунна теорія – хвороба більш характерна для жінок, що мають аутоімунні патології та вогнища хронічного запального процесу;
    • теорія оксидативного стресу – активні форми кисню посилюють запальну реакцію та сприяють проникненню клітин ендометрію в очеревину;
    • теорія метаплазії – ендометріоз може бути результатом порушень ембріонального розвитку та диференціювання клітин статевих органів.

    Найбільш ймовірно поєднання декількох факторів. На сьогодні лікарі розглядають ендометріоз як мультифакторіальне захворювання, яке завжди супроводжується дисгормональними та імунними змінами в жіночому організмі.

    Важливе значення для розвитку хвороби мають фактори ризику. Під час консультації гінеколога у пацієнток зазвичай виявляється спадкова схильність, запальні захворювання статевих шляхів, наявність шкідливих звичок. Негативний вплив на ймовірність розвитку ендометріозу мають порушення менструального циклу.

    Різновиди ендометріозу

    Найчастіше зустрічається генітальний ендометріоз, при якому клітини ендометрію з‘являються на органах статевої системи жінки. Залежно від конкретної локалізації вогнищ він поділяється на 2 види:

    • зовнішній – ендометріоз шийки матки, піхви, промежини, яєчників, маточних труб, ретроцервікальної зони;
    • внутрішній – ендометріоз тіла матки, що має другу назву аденоміоз.

    Рідше діагностується екстрагенітальна форма захворювання, що супроводжується ураженням кишечника, тазової очеревини, нирок, сечового міхура.

    Як проявляється захворювання

    Основна скарга пацієнток з ендометріозом – болі внизу живота. Неприємні відчуття турбують постійно, посилюються напередодні та під час менструальної кровотечі. Болі мають середню або високу інтенсивність, відчуваються не тільки в животі, але і в області поясниці, зовнішніх статевих органів, внутрішньої поверхні бедер. Багато пацієнток відмічають посилення дискомфорту в положенні сидячи, при сечовипусканні та дефекації.

    При ендометріозі лікування болю типовими безрецептурними препаратами має обмежену ефективність і не може повністю позбавити жінку від симптомів.

    Інші ознаки захворювання:

    • простріли в спині через розвиток вторинних радикулітів, люмбаго;
    • неприємні відчуття при статевому акті;
    • зниження працездатності;
    • нервозність та дратівливість;
    • проблеми із заплідненням, невиношування вагітності.

    Для аденоміозу характерна поява міжменструальних кров‘янистих виділень зі статевих шляхів. Вони з‘являються до та після місячних, мають темний «шоколадний» колір. Також жінки скаржаться на подовження менструації та рясні кровотечі, що зрештою призводять до залізодефіцитної анемії.

    Діагностика ендометріозу

    Будь-яке обстеження починається зі збору скарг, уточнення їх тривалості та можливих провокуючих факторів. Лікарю необхідно дізнатися подробиці медичної історії пацієнтки: перенесені захворювання, наявність вагітностей, пологів, абортів. Далі проводиться огляд статевих органів на гінекологічному кріслі, що дозволяє побачити деякі зовнішні ендометріоїдні вогнища, пропальпувати зміни форми та положення матки.

    Для підтвердження діагнозу у медичному центрі Паренс-Україна можуть призначатися такі методи обстеження:

    • УЗД органів малого тазу та черевної порожнини;
    • КТ або МРТ малого тазу;
    • гістероскопія;
    • гістеросальпінгографія;
    • діагностична лапароскопія;
    • гістологічне дослідження біоптатів ендометріоїдних вогнищ;
    • аналізи крові на типові онкомаркери;
    • розширений гормональний профіль.

    Велике значення для оцінки ступеню тяжкості та вибору методу лікування має ендоскопічне дослідження. По його результатам захворювання поділяється на 4 групи:

    • I група – локальні вогнища до 5 мм в діаметрі, що уражають органи малого тазу;
    • II група – ділянки ендометріоїдних розростань розміром більш ніж 5 мм, що супроводжуються спайками між органами малого тазу, звуженням маткових труб;
    • III група – аденоміоз, непрохідність маткових труб, наявність «шоколадних» кіст, заповнених кров‘ю;
    • IV група – екстрагенітальна локалізація ендометріозу.

    При наявності естрагенітальних розладів здоров’я, крім огляду гінеколога у Львові, жінкам призначають консультації інших профільних спеціалістів: терапевта, гастроентеролога, нефролога, пульмонолога, ендокринолога. У пацієнток з ендометріозом на 50% підвищується ризик раку яєчників, тому при наявності підозрілих симптомів необхідна консультація онкогінеколога.

    Сучасні методи лікування

    В гінекології існують 2 підходи до терапії цього складного захворювання:

    1. Консервативне лікування. Жінкам призначають гормональні препарати для попередження прогресування хвороби та підбирають знеболюючі засоби. Також необхідно регулярне обстеження у лікаря для контролю ознак хвороби. Для посилення ефекту можуть назначатися методи фізіотерапії, психотерапії.
    2. Хірургічне лікування. Проведення операції необхідно при відсутності результату від медикаментів, тяжких варіантах патології, сильних тазових болях. Найчастіше виконується лапароскопічна операція, щоб залишає невеликі шрами та має швидкий період реабілітації.

    Жінки репродуктивного віку після завершення початкового етапу лікування ендометріозу часто звертаються до репродуктолога для корекції безпліддя. Залежно від тяжкості захворювання, можливе запліднення фізіологічним шляхом або вагітність за допомогою сучасних репродуктивних технологій.

    Варто пам’ятати, що вагітність не є «ліками» від ендометріозу, тому перед плануванням поповнення в сім‘ї необхідно пройти повне обстеження і необхідне лікування.

    З будь-якими питаннями щодо діагностики, лікування та профілактики ендометріозу можна звернутись до досвідчених лікарів клініки Паренс-Україна у Львові. Ми індивідуально підходимо до вирішення гінекологічних проблем кожної пацієнтки, щоб позбавити від симптомів захворювання, усунути його причини, відновити репродуктивну функцію.