Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Різниця між первинним та вторинним безпліддям 04.03.2021

  Різниця між первинним та вторинним безпліддям

  Поставити діагноз безпліддя, або ж непліддя можна лиш в тому випадку, коли за сприятливих умов, регулярному статевому житті протягом 1-2 років без застосування контрацепції, із здоровою спермограмою чоловіка, вік жінки до 40 років і разом з тим не вдається завагітніти. Також, варто розуміти, що вік жінки також є важливим фактором. З віком, жінці потрібно все більше часу для настання вагітності. Перш, ніж самостійно ставити собі діагноз найголовніша рекомендація – це звернутись до лікаря гінеколога-репродуктолога, та надати можливість фахівцям визначити Вашу проблему.

  Безпліддя є результатом певних захворювань, зазвичай запальних факторів, які можуть провокувати безпліддя є надзвичайно багато, деякі з них:

  • гормональні порушення;
  • аутоімунні захворювання;
  • ендометріоз;
  • непрохідність фалоппієвих труб;
  • неправильний розвиток статевих органів.

  Розрізняють абсолютне безпліддя та відносте. Абсолютне безпліддя – це наявність у жінки паталогічних незворотних змін, наприклад відсутність матки або яйників. При інших причинах безпліддя є відносним та може виправлятись шляхом медичних маніпуляцій.

  Форми безпліддя

  Виходячи з різноманітних причин безпліддя можна розрізнити такі форми непліддя:

  • Маткова форма: патології матки, наприклад подвоєння, пухлини матки, деформації, нерозвиненість матки та інші патології;
  • Трубна форма: непрохідність, послаблення внутрішньотрубних війок, що просувають яйцеклітину до матки, внаслідок цього яйцеклітина нездатна потрапити в матку;
  • Імунна форма: досить рідкісний випадок, коли в жінки проявляється імунітет проти ембріона чи сперматозоїда;
  • Ендокринна форма: проблеми з гормональним фоном( це може бути полікистоз яйників, надто високий рівень пролактику, надто низький рівень прогестерону).

  Поняття про первинне та вторинне непліддя

  Для досягнення вагітності необхідно 4 умови:

  1. Овуляція.
  2. Прохідність маткових труб.
  3. Придатність порожнини матки та ендометрію для імплантації ембріону.
  4. Фертильність сперми чоловіка.

  Первинним непліддя вважається тоді, коли вагітність у жінки ніколи не наступала, або ж вагітності були, але закінчувались викиднями або мертвонародженням. Вторинне непліддя – це форма непліддя, при якій жінка не може завагітніти, але в минулому у неї була щонайменше одна вдала вагітність, яка закінчилась пологами та народження дитини. Вторинне непліддя може не залежати від перебігу та завершення попередньої вагітності.
  Існує статистика, за якою кожна 6 жінка, яка наважилась в минулому на переривання вагітності страждає зараз на вторинну неплідність.

  Вплив безпліддя на відносини подружжя

  Безпліддя – це проблема обох партнерів, про це варто пам’ятати. Доволі часто зустрічається, що фактори безпліддя присутні і у чоловіка і у жінки і також часто партнери по різному реагують на цей факт.
  Реакція на діагноз «безпліддя» залежить від характеру людини, її життєвого досвіду, відношення до невдач та проблем. Крім цього, чоловіки та жінки по-різному ставляться до безпліддя. Більшість жінок, які мріють про народження дитини, чітко контролюють свій менструальний цикл, вираховують дні овуляції, тому вкотре настання менструації, коли вони так чекають вагітність приносить важкі психологічні переживання. Чоловіки зазвичай переносять проблеми мовчки, їм здається не прийнятно обговорювати свої репродуктивні проблеми.
  Коли сімейна пара зустрічається з такою проблемою, найважливішим правилом має бути постійне спілкування та відкриті відносини. Безпліддя вносить певну напругу у стосунки, тому потрібно проявляти неабияку витримку та терпіння один до одного. Зазвичай жінка намагатиметься постійно обговорювати проблему, весь її світ буде крутитись навколо бажання завагітніти, в той час як чоловік має бути саме тою опорою та підтримкою і тоді парі вдасться пережити цю кризу.

  Допоміжні репродуктивні технології

  Що первинне що вторинне непліддя не є вироком. На щастя, розвиток медицини та наявність спеціальних методів репродуктивних технологій можуть наблизити кожного до омріяного батьківства. Деякі з таких методів:

  • Внутрішньоматкова інсемінація: введення спеціально підготовленої сперми у порожнину матки;
  • Екстракорпоральне запліднення: запліднення яйцеклітини сперматозоїдом поза тілом жінки;
  • TESA: отримання сперматозоїдів з тканин яєчок чоловіка, якщо у еякуляті чоловіка відсутні сперматозоїди або присутні у дуже малій кількості, також така процедура буде доречною при порушенні активності сперматозоїдів;
  • ICSI: інтроцитоплазматичне введення сперматозоїда в яйцеклітину- при проведенні ЕКЗ сперматозоїд вводиться в яйцеклітину спеціальною голкою, якщо показники рухливості сперматозоїдів є недостатніми;
  • PICSI: введення сперматозоїдів лише після того, як визначиться зрілість яйцеклітин, це підвищує шанси на отримання ембріонів хорошої якості;
  • Кріопрограми: це сучасні можливості вітрифікації статевих клітин та ембріонів та використання їх згодом, при більш сприятливих умовах для певної сімейної пари.
  • Донорські програми: у випадку відсутності яйцеклітин жінки або вкрай незадовільних показниках сперми є можливість використання донорських яйцеклітин або донорської сперми, або і те і інше;
  • Сурогатне материнство: застосовується у крайніх випадках , коли жінка не здатна виносити вагітність.