Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Взаємозв’язок між стресом та безпліддям 18.02.2021

  Взаємозв’язок між стресом та безпліддям

  З кожним роком вчені досліджують все міцніший зв’язок між стресом, депресивними станами, особистою тривогою та неможливістю жінки завагітніти.

  Поняття про стрес

  Стресом прийнято називати стан, який виникає у відповідь на психічну напругу, яку відчуває особистість під впливом важких для неї життєвих умов. За визначенням фахівців причиною прояви стресу може стати практично будь-яка ситуація, при якій у людини виникає сильне емоційне збудження. Періодично, у житті в кожного з нас трапляються події та різноманітні ситуації, які нелегко переносити та викликають у нас труднощі. Як наслідок, ми реагуємо емоційно, це супроводжується фізіологічними та психологічними зрушеннями. В той час, в організмі відбуваються певні захисні та пристосувальні реакції. Таким чином, наш розумний організм намагається себе захистити. Але подолати стрес можливо не завжди, тоді подібний стан може провокувати ряд захворювань.

  Є визначений ряд особливостей стресу:

  • Жінки переживають стресові ситуації частіше ніж чоловіки;
  • У жінок стрес частіше супроводжується емоційними зривами, депресіями, це пов’язано з тим, що жінки є емоційнішими ніж особи чоловічої статі;
  • Стрес супроводжується викидом у кров адреналіну та норадреналіну;
  • Коли стрес перебуває на стадії розвитку, практично усі системи нашого організму функціонують в посиленому режимі.

  При короткочасному і не сильному впливі стрес може бути корисним та своєрідним тренування для організму. Проте, при впливі надзвичайно сильних чинників стрес переходить у патологічну форму – фазу дистресу. Дистрес може викликати у людини підвищену дратівливість, головні болі, мігрені, розлади травлення. А також може призводити до захворювань таких як, депресія , синдром хронічної втоми,виразкова хвороба, гастрит, порушень в серцево-судинній системі. У чоловіків як і у жінок стрес може спровокувати статеву дисфункцію.

  Поняття стрес-індукованого безпліддя

  Останнім часом все більше уваги акушери-гінекологи приділяють проблемі стрес-індукованого, або психогенного безпліддя. Це безпліддя, спричинене психічними розладами, та складає близько 30% усіх причин безпліддя. Провідну роль у виникненні первинного стрес-індукованого безпліддя відіграють хронічні психоемоційні стреси, систематичні гострі психоемоційні стреси, які можуть виступати тригерним механізмом формування стрес-індукованого безпліддя. Водночас, безпліддя саме по собі є надзвичайно сильним та хронічним стресогенним фактором, що зазвичай спричиняє серйозний негативним вплив на психічний стан жінки.
  Соціальні чинники, що пов’язані із виникненням первинного стрес-індукованого безпліддя є високий освітній рівень та характер праці з високим розумовим навантаженням, дефіцит сну, швидкий ритм життя, високі вимоги оточення і т.д.
  Тісно пов’язані з психосоматикою та стресом аменорея, дисменорея, функціональні порушення менструального циклу.

  Тиск суспільства, поняття «репродуктивне насильство»

  Так склалось, що суспільство нав’язує молодим людям певний план життя, якому «потрібно» слідувати та новостворені сім’ї неодноразово зустрічаються з некоректими запитаннями друзів, рідних та знайомих щодо народження дитини та обговорень фізіологічних функцій. Пари, що зіткнулись з певними проблемами у плануванні вагітності болісно сприймають будь які розмови щодо цього, це викликає неабияких стрес у них. Така людська поведінка має назву «репродуктивне насильство».
  Репродуктивне насильство – це домашнє або суспільне насильство, спрямоване на обмеження репродуктивних функцій людини, їх обговорення та засудження, що викликає психічний деструктив.
  Слід пам’ятати, що будь які обговорення Ваших фізіологічних функцій без Вашого на те бажання є порушенням особистих кордонів.

  Гормон кортизол і стрес

  Коли людина зустрічається з стресовою ситуацією, наднирники виділяють кортизол- часом його ще називають «гормоном стресу». Його функція- допомогти людині впоратись з стресовою ситуацією.

  Кортизол виконує дуже багато інших важливих функцій, таких як:

  • Регулювання рівня кров’яного тиску;
  • Регулювання рівня цукру в крові;
  • Регулювання обміну речовин;
  • Позитивний вплив на пам’ять людини;
  • Зниження активності запальних процесів в організмі.

  Коли стрес є сильним та переходить у хронічний наднирники можуть вивільняти занадто велику кількість кортизолу і в результаті «вигорають». Виникає дефіцит в організмі кортизолу та людина вже не в змозі побороти стрес. Лікарі називають це «втомою наднирників».
  Про надмірне вироблення кортизолу може свідчити сонливість, надмірний апетит, зловживання солодким і калорійною їжею, погіршення пам’яті та проблеми з концентрацією уваги. Коли в людини часті стреси, кортизол може прискорювати процеси старіння організму, також пригнічує синтез естрогену і сприяє відкладення жиру. Вироблення кортизолу знижує дію серотоніну й дофаміну – гормонів щастя, а це може призводити до депресії.
  Окрім негативного впливу на фертильність людини, надмірна концентрація кортизолу знижує імунітет, підвищує тиск, наслідком може бути гіпоглікемія, зменшення м’язової тканини, відкладення жиру у ділянці живота. Це все впливає на рівень холестерину, виникнення діабету, може призвести до інфарктів та інсультів.
  Вироблення кортизолу напряму впливає на синтез статевого гормону прогестерону. Якщо організм постійно вивільняє кортизол у збільшеній кількості, коли людина постійно перебуває стані тривалого або ж навіть короткочасного стресу, то це впливає на гормональний баланс- збільшується концентрація кортизолу, а разом з тим знижується синтез прогестерону.
  Щоб дослідити рівень кортизолу в крові, можна здати аналіз крові в лабораторії. Перед здачею аналізу важливо дотримуватися деяких правил, за декілька днів до здачі обмежити себе від стресу, здавати аналіз до 10 ранку, бажано одразу після пробудження та на голодний шлунок. Тоді результат виявиться найбільш об’єктивним.

  Важлива функція прогестерону у фертильності жінки

  Прогестерон- це статевий гормон людини. Його попередником є прегненолон , молекула якого містить холестерин. Основне місце синтезу прогестерону – жовте тіло яєчників. Прогестерон разом з естрадіолом регулює менструальний цикл жінки.

  Прогестерон використовується у медицині при замісній гормональній терапії задля лікування таких порушень:

  • дисменорея та аменорея;
  • ендометріоз;
  • порушення менструального циклу;
  • передменструальний синдром;
  • загроза аборту та маткові кровотечі;
  • безпліддя.

  Прогестерон створює сприятливі умови для успішної імплантації заплідненої яйцеклітини, а також підтримує процес розвитку ембріона. Він виробляється жовтим тілом після овуляції, а після запліднення жовте тіло відповідає також за вироблення прогестерону , а потім цю роль на себе перебирає плацента. Плацента виробляє прогестерон вже до самого моменту пологів.
  Якщо рівень прогестерону недостатній через 14 днів після овуляції, тобто під час лютеїнової фази, то навіть якщо запліднення відбудеться, ембріон на жаль не розвиватиметься.

  Стрес і проблеми з чоловічим непліддям

  Відомо, що стрес може бути одним з факторів чоловічого безпліддя. Зазвичай основною причиною чоловічого безпліддя є низька якість сперми, на що могли впливати інфекційні захворювання, травми, шкідливі звички, погане харчування, важкі умови праці, малорухливий спосіб життя, надто сильні фізичні навантаження, а також стрес.
  Повертаючись знову до гормону стресу-кортизолу, у чоловіків він блокує секрецію тестостерону, головний чоловічий гормон, що відповідає за фертильність.
  За останні 20 років якість сперми чоловіків у цілому світі погіршилась у 2 рази.

  Як ефективно справлятись із стресом

  З вищенаписаного можна зрозуміти, наскільки є важливо вміти подолати стрес, та наскільки сильним може бути його вплив на наше здоров’я. Вплив стресу на фертильність жінки є не міфом, а доказом сучасної медицини.
  Тому, щоб не потрапити до тих 30% жінок, котрі не можуть завагітніти саме через проблему постійних хронічних стресів варто знати деякі прості правила.

  1. Не ускладнювати та не переоцінювати подій, не шукати у діях оточуючих «підводні камені».
  2. Пам’ятати, що реальність завжди відрізняється від ідеалу та побудованої в уяві моделі розвитку подій.
  3. Життєві обставини систематично вимагають розумного компромісу
  4. Не прогнозувати собі невдач та нещасть
  5. Не боятись і не чекати неприємностей, продумуючи свої неприємності, створюючи емоційну напругу небезпека розвитку несприятливих подій стає найбільш вірогідною.
  6. Не займатись постійною самокритикою
  7. Не звинувачувати себе у всіх можливих помилках та невдачах
  8. Любити себе
  9. Шукати в собі та в своєму характері позитивне
  10. Розвиток в собі почуття власної гідності, самоповаги, прийняття себе як самоцінної особистості.

  Звичайно, дані правила не вирішують автоматично всіх життєвих проблем, але вони допомагають відпустити певні проблеми, більш гармонійно сприймати дійсність, протистояти стресу і просто почувати себе щасливою людиною.

  Сама репродуктивна система не бере участі у адаптації організму до складних життєвих обставин та стресу, вона навіть тимчасово послаблює своє функціонування, аби більше ресурсів організму було спрямовано на підтримку життєвих функцій в умовах стресу. Коли жінка чогось патологічно боїться виникає блокада у всіх системах, в тому числі і статевій.
  Вплив гормону стресу-кортизолу на здатність жінки завагітніти,а також зв’язок кортизолу з статевим гормоном прогестероном є доказано науково. 30% безпліддя пов’язані саме з психологічними чинниками та стресом.
  Вплив стресу на фертильність стосується не лише жінок, але й чоловіків. Варто пам’ятати, що при виникненні будь яких проблем з зачаттям дитини, звертатись до лікаря потрібно обидвом партнерам, адже причиною проблем, може бути як жіноче так і чоловіче безпліддя.