Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Лікування ендокринного безпліддя 05.11.2021

  Лікування ендокринного безпліддя

  Безпліддя констатуюсь, якщо у пари протягом року регулярного статевого життя вагітність не настає. Згідно зі статистикою ВООЗ, близько 40% від усіх форм безпліддя у жінок складає ендокринне (гормональне) безпліддя. Гормональний дисбаланс може погіршити репродуктивні функції як жінок, так і чоловіків.

  Ендокринне безпліддя – це стан, коли вагітність не настає через гормональні порушення в організмі та зміну ступеня впливу гормонів на репродуктивну функцію. Проблема може виникнути, як у жінок, так і чоловіків.

  Симптоми безпліддя

  Головна ознака, яка має насторожувати та підштовхувати звернутися до лікаря – відсутність менструації або нерегулярний менструальний цикл. Іноді можна сплутати мажучі кров’янисті виділення з менструацію, але вони не мають відношення до овуляції.
  Інші стану організму, які можуть вказувати на порушення в ендокринній системі:

  • Часті цистити.
  • Біль у нижній частині живота або попереку.
  • Виділення молока з молочних залоз (вказують на підвищений рівень пролактину, який провокує безпліддя).
  • Надлишкова вага.
  • Поява акне, випадання волосся.
  • Перепади кров’яного тиску.

  Що стосується симптомів безпліддя у чоловіків. Явних ознак даного стану немає. Оскільки проблема полягає в тому, що в еякуляті відсутні сперматозоїди. В такому випадку мова йде про азооспермію. Вона буває:

  • обструктивна – сперматозоїди в еякуляті є, але з незрозумілих причин не проникають в матку природним шляхом;
  • секреторна – коли повністю порушене вироблення сперматозоїдів.

  Головний симптом безпліддя – це ненастання вагітності протягом одного року регулярного статевого життя без контрацептива. А також відсутність овуляції.

  Як самостійно зрозуміти, що у вас овуляція: появлення липких, тягучих, прозорих виділень приблизно в середині циклу; набухання молочних залоз.

  Причини безпліддя

  Коли ми говоримо про ендокринне безпліддя у жінок, то маємо на увазі цілу групу гормональних порушень, які призводять до змін в роботі репродуктивної системи:

  1. Стан, коли в гіпофізі сповільнюються процеси виробництва важливих гормонів – ЛГ і ФСГ на тлі збільшення вироблення пролактину. Менструації стають рідкісними, формується стійка ановуляція (відсутність овуляції).
  2. Проблеми з роботою щитовидної залози.
  3. Зайва вага або недолік жирової тканини.
  4. Дисбаланс гормонів, коли рівень прогестерону та естрогену знижується, плодове яйце в матці не може закріпитися.
  5. Захворювання органів, злоякісні й аутоімунні процеси в організмі.
  6. Синдром резистентних яєчників, коли порушений зв’язок між яєчниками й гіпофізом. В результаті не відбувається стимулювання овуляції.
  7. Синдром виснаження яєчників, коли яєчники припиняють функціонувати у жінок молодше 40 років.
  8. Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ). У цьому випадку у жінок підвищений рівень чоловічих статевих гормонів, порушений менструальний цикл, рідкісна або повністю відсутня овуляція. У нормі при кожному циклі дозріває хоча б один домінантний фолікул, з якого у маточну трубу виходить яйцеклітина. При СПКЯ у яєчниках фолікули не дозрівають та завмирають у незрілому стані. Потім вони накопичуються у яєчниках, що стає причиною виникнення невеликих кіст. У результаті кількість андрогенів та інсуліну зростає. Вагітність не настає, у жінки підвищується вага та з’являється акне.

  До причин чоловічого безпліддя відносять:

  • Інфекційні захворювання в минулому.
  • Фізичне пошкодження органів статевої системи.
  • Проведені раніше хірургічні операції.
  • Порушення на генетичному або гормональному рівні.

  Діагностика ендокринної безплідності

  Якщо через рік активного статевого життя бажана вагітність не відбулася, необхідно звернутися до гінеколога для комплексного обстеження. Щоб встановити факт і визначити причину безпліддя, важливо обстежитися як жінці, так і чоловікові.
  Діагностика жіночого безпліддя завжди починається зі спілкування з лікарем, з’ясування історії сім’ї та важливих моментів, які можуть прояснити причини проблем із зачаттям. Обов’язковим є гінекологічний огляд жінки на кріслі, лабораторна і функціональна діагностика.

  Лабораторні дослідження:

  • Цитологічне дослідження мазка, мазок на виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом. При необхідності також роблять забір мазка для дослідження ВПЛ.
  • Клінічний й біохімічний аналіз крові.
  • Аналіз на визначення групи крові й резус-фактора.
  • Аналіз крові на гормони (пролактин, ФСГ, ЛГ, естрадіол, прогестерон).

  Функціональна діагностика:

  • УЗД органів малого таза.
  • УЗД молочних залоз (після 35 років проводиться мамографія).

  Після стандартного обстеження лікар може порекомендувати жінці пройти процедуру гістероскопії, виконати біопсію (за показаннями). Пройти консультацію суміжного фахівця: мамолога, психолога, ендокринолога і т.д.
  Щоб виявити причину чоловічого безпліддя, необхідно здати спермограму для оцінки якості, зрілості і кількості статевих клітин, а також стану насінної рідини. При наявності змін в спермограмі лікар може направити на гормональні дослідження (статеві гормони і щитовидної залози), аналіз крові, сечі, трансректальне УЗД.

  Щоб виявити причину чоловічого безпліддя, необхідно здати спермограму для оцінки якості, зрілості і кількості статевих клітин, а також стану насінної рідини. При наявності змін в спермограмі лікар може направити на гормональні дослідження (статеві гормони і щитовидної залози), аналіз крові, сечі, трансректальне УЗД.

  Методи лікування безпліддя

  При ендокринному безплідді важлива корекція гормонів. При СПКЯ жінкам призначають комбіновані оральні контрацептиви (КОК), які знижують рівень чоловічих статевих гормонів і створюють регулярний менструальний цикл.

  КОК пригнічують овуляцію, тому доведеться почекати з плануванням дитини на період лікування. Але після курсу препарату вагітність може наступити вже в перші цикли.

  Важливе завдання консервативного лікування безпліддя – відновлення нормальної функціональності ендокринної системи й відновлення овуляції. Іноді застосовують стимуляцію овуляції за допомогою спеціальних препаратів, які активізують зростання фолікулів.
  Якщо медикаментозна терапія не вирішує питання з безпліддям, то пацієнтка може скористатися сучасними репродуктивними технологіями, наприклад внутрішньоматковою інсемінацією (ВМІ).

  Як показує практика, правильна тактика лікування ендокринного безпліддя за допомогою призначення гормональних препаратів призводить до природного настання вагітності.

  Лікування чоловічого безпліддя також в більшості випадків ґрунтується на консервативної терапії. Лікар призначає препарати, що діють на сперматогенез. У важких випадках для лікування чоловічого безпліддя застосовуються допоміжні технології (ICSI, PICSI), які сприяють вчиненню запліднення.

  Безуспішні спроби зачати дитину – це не привід впадати у відчай. Завдяки досягненням сучасної медицини безпліддя – це не вирок. Важливо лише зробити перший крок і поділитися проблемою з фахівцем.

  Завзятість, правильні дії і підтримка один одного допоможуть досягти бажаного – стати батьками.