Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Молочниця: симптоми та лікування 25.01.2022

  Молочниця: симптоми та лікування

  Молочниця – найпоширеніше гінекологічне захворювання у жінок. Понад 75% пацієнток репродуктивного віку стикалися хоча б з одним епізодом хвороби, а 40-50% перенесли два та більше загострення. Хоча діагностика молочниці не представляє складнощів для досвідченого гінеколога, при лікуванні хвороби можуть виникати трудності через стійкість до терапії, велику кількість рецидивів.

  Що таке молочниця

  Молочниця – це неофіційна назва вагінального кандидозу. Захворювання проявляється запаленнями слизової оболонки статевих шляхів у відповідь на розмноження дріжджових грибків роду Кандида (Candida). Відомо більше ніж 150 видів збудника, але тільки 20 із них можуть викликати захворювання.

  На території України найчастіше зустрічається різновид C. albicanc, в 15-30% випадків молочниці у жінок виявляються інші збудники роду Кандида.

  Грибки Candida входять до складу нормальної мікрофлори піхви багатьох жінок, але при хорошому стані імунітету та відсутності факторів ризику збудник не викликає захворювання. Розвитку вагінального кандидозу сприяють такі причини:

  • неправильна гігієна інтимної зони;
  • зниження імунного захисту після гострих інфекційних чи хронічних соматичних хвороб;
  • тривале використання гормональних контрацептивних засобів;
  • лікування антибіотиками;
  • наявність патології крови, особливо дефіцитної анемії;
  • вплив несприятливих зовнішніх факторів – професійні шкідливості, іонізуюче випромінювання, погана екологія в регіоні проживання;
   нутрітивна недостатність.

  Під дією вищеперерахованих факторів середовище піхви змінюється с слабко-кислого на лужне. При цьому зменшується кількість корисних лактобактерій та починається активне розмноження дріжджових грибків. Виникає запалення та пошкодження слизової поверхні піхви.

  Симптоми молочниці

  Вагінальний кандидоз може протікати у трьох формах:

  • безсимптомне носійство збудника – повна відсутність клінічних проявів;
  • гострий урогенітальний кандидоз – типова форма;
  • хронічний (рецидивуючий) урогенітальний кандидоз.

  Кандидоз у жінок проявляється білими творожистими виділеннями з піхви та інтенсивним свербежем інтимної зони. Посилення свербіння спостерігається в нічний час, після статевого акту та гігієнічних процедур. Жінки скаржаться на неприємний запах, складнощі при підтримання чистоти зовнішніх статевих органів. На запалення вказують почервоніння та набряк слизової оболонки вульви. Також при молочниці спостерігаються пухирцеві висипання та ерозії на статевих губах, вагінальній слизовій оболонці.

  Для хронічної форми захворювання типова сухість зовнішніх статевих органів, невелика кількість білих виділень, неприємні відчуття та свербіж. При тривалому існуванні молочниці можуть з‘являтися болючі тріщини слизової оболонки.

  При появі вищеперерахованих ознак жінці потрібно звернутись на консультацію лікаря-гінеколога у Львові. Бажано якнайшвидше прийти на позаплановий огляд, щоб діагностувати проблему на початковому етапі та швидко позбавитись від незручних симптомів. Якщо не лікувати хворобу, запалення може поширюватись на сусідні органи та спричинити розвиток ендометриту, аднекситу, уретриту, циститу.

  Молочниця і вагітність

  Вагінальний кандидоз виявляють у 30-40% жінок під час виношування дитини. Причинами частих загострень захворювання у цей період називають зміни гормонального фону та мікросередовища у статевих шляхах, фізіологічне зниження імунітету вагітної, дефіцит вітамінів та мінералів.

  Кандидоз у вагітних жінок при відсутності лікування може призводити до серйозних ускладнень: загрози переривання вагітності, самовільного аборту, внутрішньоутробної інфекції плоду, хронічної гіпоксії.

  Як діагностують молочницю

  Всі жінки з підозрою на молочницю повинні пройти обстеження у лікаря акушера-гінеколога. Діагностика починається з уточнення скарг та анамнезу захворювання, стандартного огляду статевих органів на гінекологічному кріслі. Хоча постановка діагнозу не представляє складнощів, комплексна програма обстеження включає такі дослідження:

  • мікроскопічна діагностика вагінальних мазків для виявлення типових клітин та псевдоміцелію дріжджових грибів Кандида;
  • експрес-діагностика за допомогою сучасних тест-систем, що дозволяють за короткий час вирощувати колонії патогенних грибків;
  • аналіз крові на антитіла до збудника кандидозного вагініту;
  • стандартна культуральна діагностика – посів вагінального мазка на поживне середовище Сабуро.

  Серед інструментальних методів дослідження в клініці Паренс-Україна у Львові найчастіше застосовують УЗД органів малого тазу. Ультразвукове сканування дозволяє підтвердити чи виключити можливі ускладнення молочниці.

  Лікування молочниці

  Для ефективної терапії молочниці застосовуються протигрибкові препарати самостійно або у комбінації з іншими протимікробними засобами. При типових формах лікар призначає місцеве лікування кандидозу у вигляді вагінальних свічок, таблеток, кремів та лосьйонів. При хронічному захворюванні можуть застосовуватися системні медикаменти у вигляді таблеток для внутрішнього застосування.

  Дозування ліків та тривалість їх прийому підбирається індивідуально, залежно від тяжкості клінічних симптомів, загального стану здоров‘я жінки, наявності вагітності, періоду лактації або інших особливих умов.

  Для комплексної дії на патогенний збудник проводиться робота з факторами ризику: відміна гормональних препаратів та/або антибіотиків, корекція хронічних хвороб внутрішніх органів, використання бар‘єрної контрацепції під час статевого акту. Лікування вагінального кандидозу в Паренс-Україна відбувається згідно з міжнародними рекомендаціями. Для жінок використовуються лише офіційно визнані препарати, які мають велику доказову базу, високий профіль ефективності та безпечності.

  Профілактика вагінального кандидозу

  Ні одна жінка не може бути на 100% застрахована від виникнення молочниці, але існують дієві превентивні заходи, які в декілька разів зменшують ризик вагінального кандидозу. Необхідно дотримуватися таких правил:

  • вибір якісних засобів індивідуальної гігієни, що не містять парфумованих віддушок та інших шкідливих компонентів;
  • носіння білизни з натуральних тканин, що не натирає та не перетискає статеві органи;
  • регулярна гігієна інтимної зони з використанням спеціальних косметичних засобів;
  • відмова від спринцювань піхви без призначення лікаря;
  • профілактичні огляди у гінеколога та здача основних аналізів 1 раз на рік для контролю стану здоров‘я репродуктивної системи.

  Вагінальний кандидоз викликає багато неприємних відчуттів у жінки, але ця хвороба успішно піддається консервативній терапії. При своєчасному лікуванні молочниці вдається повністю позбавити пацієнтку від симптомів, а виконання всіх рекомендацій гінеколога дозволяє зменшити ризик повторного епізоду захворювання у майбутньому.

  Спеціалісти Паренс-Україна завжди готові допомогти жінкам розібратися з делікатними проблемами та повернутися до яскравого повноцінного життя.