Запис на візит
 • uk
 • pl
 • en
 • Лікування та діагностика непрохідності маткових труб 08.11.2021

  Лікування та діагностика непрохідності маткових труб

  Трубно-перитонеальні фактори займають головне місце серед причин безпліддя у жінок, і непрохідність маткових труб вважається найбільш типовим варіантом патології. В такій ситуації порушується нормальний процес запліднення, який потребує просування сперматозоїдів та яйцеклітини, тому без лікування бажана вагітність не наступає.

  Однак при своєчасному виявленні проблеми, всесторонньому обстеженні жінки та розробці індивідуального плану лікування зазвичай вдається ліквідувати проблему або підібрати допоміжні репродуктивні технології.

  Чому виникає непрохідність

  Причиною порушення анатомії маткових труб можуть бути такі захворювання:

  • хронічні запальні процеси в матці та маткових трубах, що викликані збудниками специфічних статевих інфекцій та іншими мікроорганізмами;
  • механічні пошкодження труб як результат тяжкої травми, хірургічного втручання на органах черевної порожнини та малого тазу;
  • ендометріоз;
  • вроджені аномалії розвитку внутрішніх репродуктивних органів;
  • об’ємні новоутворення доброякісного та злоякісного характеру.

  Підступність непрохідності труб в тому, що захворювання довгий час ніяк себе не проявляє, і перше звернення жінки до гінеколога відбувається через неспроможність завагітніти.

  Якщо ж виникають патологічні симптоми, вони вказують на основну хворобу, яка спричинила непрохідність: пацієнтка може скаржитись на ниючі болі внизу живота, порушення менструального циклу, міжменструальні кровотечі, дискомфорт під час статевих стосунків.

  Як діагностують прохідність маткових труб

  Лікар може припустити непрохідність маткових труб під час первинної консультації жінки, яка має проблеми с настанням вагітності. Як правило, про безпліддя говорять при відсутності вагітності через 12 місяців статевого життя без контрацепції, а для подружжя віком від 35 років цей термін становить 6 місяців.
  Під час огляду гінеколог задає питання про перенесені статеві інфекції, випадки штучного переривання вагітності, наявність в анамнезі травм чи операцій на органах малого тазу, щоб визначити можливі причини проблеми.

  Лікарі перевіряють прохідність маткових труб за допомогою інструментальних методів діагностики:

  • УЗД органів малого тазу – базовий, інформативний та зручний у проведенні спосіб візуалізації внутрішніх статевих органів, що може показати вільну рідину в порожнині труби чи ознаки хронічного запального процесу;
  • діагностична лапароскопія – інформативний метод обстеження, що потребує введення інструментів через маленькі розрізи на животі жінки та має додаткову лікувальну функцію (дозволяє покращити прохідність маткових труб);
  • гістеросальпінгографія – рентгенологічне дослідження маткових труб с використанням контрасту, що дозволяє детально оглянути внутрішню поверхню статевих органів та визначити локалізацію непрохідності;
  • гістероскопія – сучасний метод дослідження, під час якого лікар використовує тонкий ендоскоп з камерою та освітленням, щоб детально оглянути стан внутрішніх статевих органів.

  Якщо жінку цікавить, чи можна завагітніти при непрохідності маткових труб, її направляють на консультацію репродуктолога. Лікар може призначити додаткові методи дослідження, щоб більш точно діагностувати причини трубної патології та підібрати лікування. План комплексної діагностики трубно-перитонеального безпліддя включає такі методи:

  • гінекологічний мазок на інфекції;
  • цитологічний скринінг;
  • визначення рівня статевих гормонів;
  • оцінка оваріального резерву.

  Лікування непрохідності маткових труб

  Принципи терапії залежать від ступеню непрохідності. Існує 2 варіанти лікування: консервативне та оперативне.

  В сучасній гінекології в основному використовується хірургічне втручання як максимально результативний метод при різних причинах непрохідності.

  Консервативні методи

  Медикаментозне лікування застосовується як допоміжна терапія для ліквідації захворювань жіночої статевої системи. Для усунення інфекцій статевих шляхів призначають антибіотики, протигрибкові або противірусні препарати місцевого застосування (у вигляді вагінальних таблеток чи свічок) і системного призначення (таблетки для перорального прийому). За необхідністю жінкам підбирають раціональну гормональну терапію для корекції ендокринологічних порушень.
  Консервативне лікування непрохідності маткових труб може доповнюватись фізіотерапією. Для розсмоктування спайкових та хронічних запальних процесів використовується електрофорез із ферментними препаратами, бальнеотерапія, електростимуляція.

  Хірургічне втручання

  Оперативне лікування – метод вибору при частковій непрохідності. Найчастіше хірурги використовують лапароскопію, щоб покращити прохідність маткових труб. Це найбільш сучасний та малотравматичний метод операції. Всі маніпуляції виконуються спеціальними інструментами через невеликі розрізи на передній черевній стінці, тому реабілітація проходить досить швидко і комфортно, а ризик ускладнень мінімальний.

  За допомогою лапароскопічних операцій хірурги видаляють спайки маткових труб, відновлюють їх просвіт та нормальну ширину, усувають абсцеси та пухлини статевих органів. Широко використовується методика пластики маткових труб, яка дозволяє відновити їх анатомію та функції.

  Після операції лікарі перевіряють прохідність маткових труб методом продування (пертубації). За допомогою спеціального прибору в порожнину матки вводиться повітря, яке в нормі повинно пройти через маткову трубу та потрапити в черевну порожнину. Позитивний результат визначається при вислуховуванні стетоскопом «трубних звуків» та прояви характерного дискомфорту у жінки (болі в верхніх відділах живота).

  Чи можна завагітніти при непрохідності маткових труб

  При частковій непрохідності, яка вчасно була пролікована, вдається відновити функцію маткових труб. У таких жінок є всі шанси на запліднення природнім шляхом та розвиток неускладненої вагітності. Щоб уникнути можливих проблем (позаматкова вагітність, викидень) рекомендується з ранніх термінів стати на облік та регулярно відвідувати гінеколога.

  На жаль, при повній непрохідності труб не можна завагітніти природним шляхом, оскільки органи повністю втратили свою функцію. Але така проблема – не перешкода на шляху до бажаного материнства. Якщо у жінки немає тяжких захворювань матки та протипоказань до виношування дитини, їй рекомендують процедуру ЕКЗ (екстракорпорального запліднення). ЕКЗ дозволяє виключити маткові труби із процесу запліднення та переміщення ембріона, тому у пацієнтки є хороші шанси завагітніти.

  Трубне безпліддя – не вирок. Завдяки сучасним медичним технологіям можна завагітніти навіть при повній непрохідності труб, якщо вчасно звернутись за допомогою та пройти повний курс лікування чи ЕКЗ.

  Репродуктологи намагаються індивідуально вирішити кожну ситуацію та підібрати максимально ефективну терапію, щоб подарувати подружжю радість батьківства.