
Коли і навіщо робити скринінг вагітних?
Скринінг під час вагітності — це набір дослідів, тестів і аналізів у кожному триместрі вагітності з метою виявлення можливих порушень під час розвитку плоду.
Ця процедура є сучасним рішенням, яке дозволяє уважно контролювати зміни в стані здоров’я. Клініка PARENS запрошує пройти такі тести — ми допоможемо зробити перебіг вагітності легким і безпечним.
Для чого це потрібно?
Скринінг під час вагітності призначають:
- вагітним жінкам, віком більше 35 років, а також у тих випадках, коли батько за віком старший 40 років;
- при наявності генетичної патології в родині;
- при наявності в минулому завмерлої вагітності, викидня або передчасних пологів;
- вагітним, які в першому триместрі вагітності мали інфекційне захворювання;
- жінкам, які змушені приймати ліки, що несуть загрозу плоду і впливають на розвиток вагітності;
- жінкам, які зайняті на підприємствах зі шкідливими умовами праці.
Перший скринінг при вагітності проводять між 11-м і 13-м тижнями (до 11-го тижня багато показників неможливо визначити). За допомогою УЗД лікар має можливість визначити точний строк вагітності, оцінити статуру дитини, його розміри, роботу серцевих м’язів, обсяг навколоплідних вод, структуру і розмір плаценти, а також стан і тонус матки.
Як проходить процедура?
УЗД проводять двома способами: трансабдомінальним, за допомогою якого датчики апарату розташовуються на животі, і трансвагінальним, при якому він вводиться до піхви. Трансвагінальне дослідження дає можливість отримати більш точні дані, але цю процедуру проводять тільки в решті три місяці вагітності.
До дослідження необхідно підготуватися. Перед трансабдоминальним УЗД радять випити літр води, щоб під час обстеження сечовий міхур був повний — тоді матка трохи посунеться в бік живота, а картинка буде більш читкою. Для проведення трансвагінального варіанта ступінь наповненості сечового міхура не має значення.
2-й скринінг під час вагітності проводять на 18-20 тижнях. До нього включені ті ж самі два етапи — УЗД і аналіз крові (цей аналіз призначається, якщо жінка не робила перший скринінг). Під час проведення дослідження лікар визначає не тільки
розміри, але і те, як як розташований плід, структуру його кісток, місце прикріплення плодової пуповини, стан органів плоду, а також обсяг навколоплідних вод.
Генетичний скринінг
Генетичний скринінг проходить в 3 етапи. Під час першого етапу всім вагітним незалежно від віку проводять ультрасонографію плоду (11-й-13-й тижні) і комбінований біохімічний скринінг.
На другому етапі, вагітні, які входять до групи середнього ризику, направляються до відділення пренатальної діагностики, де їх консультують, проводиться повторна ультрасоногрфія і додатково оцінюються УЗД маркери 1-го триместру.
Детальна ультрасонографія під час 2-го триместру для оцінки анатомії і розвитку плоду пропонується всім вагітним вже на третьому етапі цієї процедури.
Які хвороби можна виявити під час генетичного скринінгу?
Процедура дозволяє діагностувати наступні проблеми:
- Синдром Патау;
- Синдром Дауна;
- Синдром Едвардса;
- Синдром Карнелія де Ланге;
- Синдром Сміта –Лемлі-Опітца;
- Аненцефалія;
- Омфалоцеле — пуповинна грижа;
- Синдром Шерешевського-Тернера;
- Триплоїдії материнського походження.
Більшість з цих захворювань суттєво впливають на майбутнє життя дитини. Деякі з цих хвороб можна відкоригувати, і вони навіть у найлегших формах не потребують лікування. Деякі можна повністю усунути хірургічним шляхом, але навіть після операції низка дефектів можуть мати негативні наслідки.
Ті, хто вважає, що генетичні захворювання-рідкісні випадки, помиляються. З перелічених деякі дійсно нечасто зустрічаються, але, наприклад, синдром Дауна можна зустріти приблизно один раз на 600-800 пологів.
Важливо: в групу ризику можуть потрапити родини, які до такої ніколи не входили.
Звертайтесь до нас
Спеціалісти клініки PARENS проведуть детальний скринінг під час вагітності і встановлять наявність чи відсутність патологій. Професіоналізм лікарів і наявність сучасного обладнання дають можливість дуже точно виявляти наявні проблеми.