Центр репродукції “ПАРЕНС Україна” має власну сучасну андрологічну лабораторію.

Наші спеціалісти регулярно вдосконалюють свої знання на базі інших лабораторій групи PARENS в Польщі.

Наша лабораторія перша у західній Україні розпочала робити CASA, тому ми гарантуємо точність та надійність.

Що ми знаємо про спермограму

Що ми знаємо про спермограму

На даний час існує ряд досліджень, які присвячені оцінці репродуктивного здоров’я чоловіка. Показник сперматогенної функції – спермограма – є еталоном в діагностиці чоловічого непліддя. Вперше спермограма була запропонована в 1677 році голландським торговцем Антоні ван Левенгуком. Розглядаючи під світловим мікроскопом сперму, Левенгук описав сперматозоїди ("насіннєві звірята"). Досліджуючи сперму бездітних чоловіків, він виявив в деяких зразках відсутність або малу рухливість сперматозоїдів. У своєму листі до британського Королівського товариства Левенгук пропонує метод визначення "винуватця безпліддя" в бездітній парі шляхом мікроскопічного аналізу сперми. Однак, довгий час метод Левенгука залишався незатребуваним. Ще протягом 150 років у науці існували уявлення про те, що сперматозоїди є паразитичними мікроорганізмами, що мешкають в насінні. Активне використання спермограми в медицині почалося в ХХ столітті. Тоді ж були запропоновані різні "норми" для еякуляту. Цікаво відзначити, що з плином часу вчені виявляли все більшу поблажливість при визначенні параметрів "нормальної" сперми.

Нормативні показники фертильності (плідності) сперми складаються із макроскопічної оцінки параметрів навколишнього середовища, в якому розміщені сперматозоїди (об’єм, РН, вид і в’язкість, час розрідження, лейкоцити, мікрофлора), та мікроскопічного дослідження сперми (концентрація, рухливість, морфологія, життєздатність, аглютинація, реакція змішування антиглобулінів). Крім того, оцінюванню підлягає можливість присутності так званих круглих клітин і бактерій.

Досі найбільш поширеним способом аналізу сперми було її дослідження під мікроскопом, оцінка рухливості, кількості і будови сперматозоїдів, а наступним кроком – опис побаченого. Недоліком цього дослідження є його низька об'єктивність. Досить важко порівнювати між собою результати аналізу сперми в різних лабораторіях.

Оцінка сперми за допомогою комп'ютерної програми позбавлена цього недоліку та дає нам додаткову інформацію про сперматозоїди, особливо про їх рухливість. Комп'ютерне дослідження сперми раніше було доступне лише спеціалізованим центрам з лікування непліддя, у зв'язку з високою вартістю обладнання. Тепер, завдяки збільшенню обчислювальних потужностей комп’ютерів, цей метод стає все більш популярним навіть на стадіях попередніх досліджень.

Параметри ідеального сперматозоїда

Сперматозоїд людини - це спеціалізована клітина, будова якої дозволяє їй виконати свою функцію: подолати статеві шляхи жінки і проникнути в яйцеклітину, щоб внести в неї генетичний матеріал чоловіка. Сперматозоїд, зливаючись з яйцеклітиною, запліднює її.

Наведемо кілька фактів про сперматозоїди:

 • Від появи сперматогонії, найпершої клітини до її дозрівання в повноцінний сперматозоїд, проходить 72 дні;
 • Сперматозоїд складається з головки, шийки та хвостика;
 • У голівці сперматозоїда міститься батьківський генетичний матеріал, який передається майбутній дитині;
 • Хвіст необхідний для пересування сперматозоїда по статевих шляхах жінки до яйцеклітини;
 • Сперматозоїди завжди пливуть проти течії рідини, що викидається (сперми) і тільки один з п'яти сперматозоїдів пливе в правильному напрямку, в бік яйцеклітини;
 • Сперматозоїд має дуже маленькі розміри 0,055 мм., Але швидкість його відносно розмірів досить велика до 4 мм в хвилину;
 • При відсутності еякуляцій, тривалий час, сперматозоїди, застарівають і піддаються знищенню, фагоцитозу;
 • З усього обсягу що викидається при еякуляції сперми, тільки 5% займають сперматозоїди, інше це секрет простати і сім'яних пухирців.

Сперматогенез - це гормонально залежний процес перетворення клітин попередників у повноцінні зрілі сперматозоїди.

Залози внутрішньої секреції, що регулюють сперматогенез це: гіпоталамус, гіпофіз, яєчки (гонади).

Основні гормони, що регулюють сперматогенез це: тестостерон, фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) та лютеінізуючий гормон (ЛГ).

Якщо в якомусь з етапів розвитку та просування сперматозоїдів відбувається збій - це може привести до розвитку чоловічого безпліддя

Час на спермограму

Коли ми повинні зробити спермограму

Це перший і основний тест в діагностиці непліддя. Проблема непліддя завжди стосується обох партнерів. Неплідною вважається та пара, яка протягом року статевого життя без контрацепції не досягла вагітності. Виняток становлять чоловіки, які отримували хіміотерапію в минулому, чоловіки після видалення яєчка (з різних причин), або більш пізньої (після другого року життя) операції з приводу не опущення яєчок (крипторхізму). Від них, ми можемо очікувати спермограму низької якості і тому не потрібно відкладати аналіз сперми на рік. Навіть при добрих показниках спермограми, ми не можемо виключити проблем пов’язаних з непліддям у жінки або партнерки, тому що невдалі спроби зачаття дитини можуть лежати по обидві сторони відразу!

Кількість повторних спермограм буде залежати від її результату. Якщо після першого аналізу виявлено нормозооспермію (всі показники сперми є в нормі), то повторного аналізу ми можемо не робити. При патозооспермії (різні порушення показників сперми) спермограму виконують двічі з інтервалом 7-21 день з утриманням від статевих контактів протягом 3-7 днів. Якщо результати двох спермограм різко відрізняються один від одного, то проводять третій аналіз.

Виконання спермограми часто викликає занепокоєння у чоловіків. Його результат різко впливає на самооцінку чоловіка, адже пов'язаний зі здатністю продовжувати свій рід.

Якщо ви щойно отримали свій результат, то, безумовно, вже встигли з'ясувати, які параметри в нормі, а які за її межами. Але ви не знайдете там відповіді на фундаментальне питання про те, чи є ваша сперма плідною?

Це відбувається з кількох причин:

 • немає різкої межі між плідною і безплідною спермою (в сенсі природного запліднення);
 • спермограма (тобто, результат тесту сперми) не розповість все про фертильність сперми, таким чином проводяться додаткові тести на генетичний матеріал, який несуть сперматозоїди;
 • спермограма не бере до уваги проблеми у жінок.

Умови для здачі спермограми

Умови для здачі спермограми

 • утримання від статевих контактів від 2 до 7 днів;
 • відсутність захворювань, що супроводжувались підвищенням температури і лихоманкою протягом 30 днів;
 • не вживати антибіотиків чи інших ліків, що могли б знизити якість сперми;
 • не вживати алкоголю протягом 5 днів перед обстеженням;
 • перед проходженням процедури пацієнт повинен прийняти гігієнічний душ.

Фрагментація ДНК сперматозоїдів

Фрагментація ДНК сперматозоїдів

Фрагментація ДНК сперматозоїдів – це аналіз для оцінки цілісності (наявність розривів чи пошкоджень) генетичного матеріалу сперматозоїдів.

Цілісність ДНК сперматозоїдів – це надзвичайно важливий параметр оцінки якості сперми і маркер фертильності, тобто плідності. Він забезпечує правильну передачу генетичного матеріалу майбутнім поколінням. В нормі процент фрагментації ДНК має складати не більше 15%. При фрагментації ДНК сперматозоїдів більше 30% ймовірність настання вагітності надзвичайно низька.

Сперматозоїд без фрагментації ДНК.
Сперматозоїд без фрагментації ДНК.
Причини підвищення рівня фрагментації ДНК сперматозоїдів:
 • іонізуюче випромінювання;
 • вірусні інфекції;
 • застосування лікарських препаратів, хіміотерапія;
 • систематичне вживання алкоголю;
 • отруєння ртуттю, свинцем;
 • місцеве підвищення температури (варикоцеле);
 • куріння;
 • екологічні фактори;
 • хронічні запальні захворювання органів чоловічої сечостатевої системи (простатит, везикуліт);
 • генетичні фактори.
Сперматозоїд з фрагментацією ДНК.
Сперматозоїд з фрагментацією ДНК.
Покази до проведення фрагментації ДНК сперматозоїдів:
 • непліддя в шлюбі;
 • невдалі спроби ЕКЗ;
 • невиношування вагітності;
 • відхилення в спермограмі;
 • підготовка до застосування допоміжних репродуктивних технологій;
 • варикоцеле, хронічні запальні захворювання органів чоловічої сечостатевої системи.