Ультразвукове дослідження під час вагітності рекомендується проводити усім вагітним жінкам.

Дія апарату УЗД заснована на властивості хвиль високої частоти відбиватися від внутрішніх органів. Відбитий сигнал обробляється комп'ютером і виводиться на екран монітора. Ультразвукове випромінювання не має нічого спільного з рентгеном і використовується в акушерстві вже близько 50 років. За весь цей час достовірних наукових відомостей про шкідливість УЗД для матері і плода не з'являлося. Але, попри це, не рекомендується проводити УЗД без належних причин. Особливо на ранніх строках вагітності, коли формуються органи плода (до 10-го тижня).

В усьому світі перше скринінгове УЗД роблять вагітним в 11-13 тижнів, коли плід має достатню довжину (куприково-тім'яний розмір дорівнює 45-74 мм), візуалізація плода доволі чітка. В Україні рекомендується проводити УЗД у 9-11 тижнів.

На ранніх строках (до 10 тижня) УЗД слід проводити тільки за строгими показниками, таким як:

  • невідповідність розмірів матки передбачуваному терміну вагітності;
  • біль унизу живота при затримці місячних і підозрі на вагітність;
  • кров'янисті, мажучі виділення з піхви під час вагітності;
  • для діагностики розвитку ембріона при звичному невиношувані, штучному заплідненні (ЕКЗ).

В Україні для усіх вагітних рекомендовано проходити УЗД тричі:

  • в 11-12 тижнів проводять для визначення наявності та місця закріплення плодового яйця, виявлення багатоплідної вагітності, відповідності розмірів та розвитку ембріона терміну гестації. У цей час можна встановити грубі патології розвитку вагітності та плоду.
  • в 18-22 тижні розміри плоду дозволяють більш точно оцінити, наскільки правильно сформовані всі його органи, це УЗД найбільш інформативно в плані визначення можливих дефектів і так званих «маркерів», які можуть говорити про генетичну патологію. У цьому випадку лікар призначить додаткові аналізи, щоб підтвердити або спростувати ці підозри. З великою точністю можна визначити стать дитини.
  • в 30-32 тижні УЗД дозволяє визначити відповідність розвитку дитини термінами вагітності, розташування плаценти, плоду, визначення передлеглої частини плода. В цьому терміні чітко можна оцінити розвиток серця, та виявити дефекти розвитку, які не були видимі на ранішніх термінах вагітності. Також, рекомендується проводити доплерометрію - ультразвукове дослідження кровоносної системи плода.

При вагітності високого ризику лікар може призначити додаткові, більш часті дослідження УЗД, не варто цього побоюватися, оскільки можливий вплив у будь-якому випадку набагато менш шкідливий, ніж не помічене вчасно ускладнення або вади розвитку.