Що ми знаємо про спермограму

На даний час існує ряд досліджень, які присвячені оцінці репродуктивного здоров’я чоловіка. Показник сперматогенної функції – спермограма – є еталоном в діагностиці чоловічого непліддя. Вперше спермограма була запропонована в 1677 році голландським торговцем Антоні ван Левенгуком. Розглядаючи під світловим мікроскопом сперму, Левенгук описав сперматозоїди ("насіннєві звірята"). Досліджуючи сперму бездітних чоловіків, він виявив в деяких зразках відсутність або малу рухливість сперматозоїдів. У своєму листі до британського Королівського товариства Левенгук пропонує метод визначення "винуватця безпліддя" в бездітній парі шляхом мікроскопічного аналізу сперми. Однак, довгий час метод Левенгука залишався незатребуваним. Ще протягом 150 років у науці існували уявлення про те, що сперматозоїди є паразитичними мікроорганізмами, що мешкають в насінні. Активне використання спермограми в медицині почалося в ХХ столітті. Тоді ж були запропоновані різні "норми" для еякуляту. Цікаво відзначити, що з плином часу вчені виявляли все більшу поблажливість при визначенні параметрів "нормальної" сперми.

Нормативні показники фертильності (плідності) сперми складаються із макроскопічної оцінки параметрів навколишнього середовища, в якому розміщені сперматозоїди (об’єм, РН, вид і в’язкість, час розрідження, лейкоцити, мікрофлора), та мікроскопічного дослідження сперми (концентрація, рухливість, морфологія, життєздатність, аглютинація, реакція змішування антиглобулінів). Крім того, оцінюванню підлягає можливість присутності так званих круглих клітин і бактерій.

Досі найбільш поширеним способом аналізу сперми було її дослідження під мікроскопом, оцінка рухливості, кількості і будови сперматозоїдів, а наступним кроком – опис побаченого. Недоліком цього дослідження є його низька об'єктивність. Досить важко порівнювати між собою результати аналізу сперми в різних лабораторіях.

Оцінка сперми за допомогою комп'ютерної програми позбавлена цього недоліку та дає нам додаткову інформацію про сперматозоїди, особливо про їх рухливість. Комп'ютерне дослідження сперми раніше було доступне лише спеціалізованим центрам з лікування непліддя, у зв'язку з високою вартістю обладнання. Тепер, завдяки збільшенню обчислювальних потужностей комп’ютерів, цей метод стає все більш популярним навіть на стадіях попередніх досліджень.

Параметри ідеального сперматозоїда

Сперматозоїд людини - це спеціалізована клітина, будова якої дозволяє їй виконати свою функцію: подолати статеві шляхи жінки і проникнути в яйцеклітину, щоб внести в неї генетичний матеріал чоловіка. Сперматозоїд, зливаючись з яйцеклітиною, запліднює її.

Наведемо кілька фактів про сперматозоїди:

  • Від появи сперматогонії, найпершої клітини до її дозрівання в повноцінний сперматозоїд, проходить 72 дні;
  • Сперматозоїд складається з головки, шийки та хвостика;
  • У голівці сперматозоїда міститься батьківський генетичний матеріал, який передається майбутній дитині;
  • Хвіст необхідний для пересування сперматозоїда по статевих шляхах жінки до яйцеклітини;
  • Сперматозоїди завжди пливуть проти течії рідини, що викидається (сперми) і тільки один з п'яти сперматозоїдів пливе в правильному напрямку, в бік яйцеклітини;
  • Сперматозоїд має дуже маленькі розміри 0,055 мм., Але швидкість його відносно розмірів досить велика до 4 мм в хвилину;
  • При відсутності еякуляцій, тривалий час, сперматозоїди, застарівають і піддаються знищенню, фагоцитозу;
  • З усього обсягу що викидається при еякуляції сперми, тільки 5% займають сперматозоїди, інше це секрет простати і сім'яних пухирців.

Сперматогенез - це гормонально залежний процес перетворення клітин попередників у повноцінні зрілі сперматозоїди.

Залози внутрішньої секреції, що регулюють сперматогенез це: гіпоталамус, гіпофіз, яєчки (гонади).

Основні гормони, що регулюють сперматогенез це: тестостерон, фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) та лютеінізуючий гормон (ЛГ).

Якщо в якомусь з етапів розвитку та просування сперматозоїдів відбувається збій - це може привести до розвитку чоловічого безпліддя.Структура сперматозоїда